Chrám svätého Mikuláša (Staré Mesto)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 14:00, 4. november 2013, ktorú vytvorila Lalina (diskusia | príspevky) (→‎Iné projekty: kategórie)
Chrám svätého Mikuláša
sakrálna stavba
Pohľad na chrám sv. Mikuláša zo severu
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Bratislavský
Okres Bratislava I
Mesto Bratislava
Súradnice 48°8′35″S 17°6′12″V / 48,14306°S 17,10333°V / 48.14306; 17.10333
Štýl baroko
Dokončenie 1661
Cirkev pravoslávna
Zasvätenie sv. Mikuláš
Wikimedia Commons: Temple of St Nicholas, Bratislava
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Chrám svätého Mikuláša je ranobaroková sakrálna stavba postavená na mieste pôvodného gotického kostola pod hradným kopcom Bratislavského hradu.

Už v stredoveku stál na Podhradí jednoloďový gotický kostol rovnakého zasvätenia. Približne v roku 1550 ho z obavy pred tureckým nebezpečenstvom zrúcali. Roku 1661[1] ho dala znova postaviť Františka Khuen, vdova po palatínovi Pavlovi Pálffym.

Stavba kostola je pomerne jednoduchá. Ide o jednoloďový priestor postavený v západno-východnej orientácii s polygonálne uzavretým presbytériom. Hlavná fasáda je ukončená štítom, z ktorého vyrastá štvorhranná drevená vežička so zvonicou. V strede južnej fasády je kamenný portál, doplnený rozoklaným tympanónom, do ktorého kamenársky majster umiestnil precízne vypracovaný reliéf erbov manželov Pálffyovcov. Nad portálom je nika so sochou patróna kostola.

V interiéri je v presbytériu umiestnený hlavný oltár s obrazom sv. Mikuláša, ktorý sa zachoval z pôvodného vybavenia kostola. Kazateľnica je dielom Petra Brandenthala z 18. storočia.

Pôvodne slúžil veriacim rímskokatolíckej cirkvi a patril do farnosti Dómu sv. Martina. Vzhľadom ku klesajúcemu počtu veriacich v tejto lokalite ho rímskokatolícka cirkev prestala používať a dala ho do užívania gréckokatolíckej cirkvi.[2] V roku 1945 na konci Druhej svetovej vojny chrám zhorel. V rokoch 1945 – 1950 ho gréckokatolícka farnosť zrekonštruovala.[3] Po násilnej likvidácii gréckokatolíckej cirkvi v roku 1950 chrám prevzala pravoslávna cirkev, ktorá ho aj v súčasnosti používa.

Referencie

Iné projekty