Chrám svätého Mikuláša (Staré Mesto)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 14:00, 4. november 2013, ktorú vytvorila Lalina (diskusia | príspevky) (→‎Iné projekty: kategórie)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chrám svätého Mikuláša
sakrálna stavba
St. Nicholas' Orthodox Church, Mikulášska street, Bratislava 05.jpg
Pohľad na chrám sv. Mikuláša zo severu
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Bratislavský
Okres Bratislava I
Mesto Bratislava
Súradnice 48°8′35″S 17°6′12″V / 48,14306°S 17,10333°V / 48.14306; 17.10333
Štýl baroko
Dokončenie 1661
Cirkev pravoslávna
Zasvätenie sv. Mikuláš
Wikimedia Commons: Temple of St Nicholas, Bratislava
Freemap.sk: mapa
Mapový portál GKU: katastrálna mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Chrám svätého Mikuláša je ranobaroková sakrálna stavba postavená na mieste pôvodného gotického kostola pod hradným kopcom Bratislavského hradu.

Už v stredoveku stál na Podhradí jednoloďový gotický kostol rovnakého zasvätenia. Približne v roku 1550 ho z obavy pred tureckým nebezpečenstvom zrúcali. Roku 1661[1] ho dala znova postaviť Františka Khuen, vdova po palatínovi Pavlovi Pálffym.

Stavba kostola je pomerne jednoduchá. Ide o jednoloďový priestor postavený v západno-východnej orientácii s polygonálne uzavretým presbytériom. Hlavná fasáda je ukončená štítom, z ktorého vyrastá štvorhranná drevená vežička so zvonicou. V strede južnej fasády je kamenný portál, doplnený rozoklaným tympanónom, do ktorého kamenársky majster umiestnil precízne vypracovaný reliéf erbov manželov Pálffyovcov. Nad portálom je nika so sochou patróna kostola.

V interiéri je v presbytériu umiestnený hlavný oltár s obrazom sv. Mikuláša, ktorý sa zachoval z pôvodného vybavenia kostola. Kazateľnica je dielom Petra Brandenthala z 18. storočia.

Pôvodne slúžil veriacim rímskokatolíckej cirkvi a patril do farnosti Dómu sv. Martina. Vzhľadom ku klesajúcemu počtu veriacich v tejto lokalite ho rímskokatolícka cirkev prestala používať a dala ho do užívania gréckokatolíckej cirkvi.[2] V roku 1945 na konci Druhej svetovej vojny chrám zhorel. V rokoch 1945 – 1950 ho gréckokatolícka farnosť zrekonštruovala.[3] Po násilnej likvidácii gréckokatolíckej cirkvi v roku 1950 chrám prevzala pravoslávna cirkev, ktorá ho aj v súčasnosti používa.

Referencie

Iné projekty