Mila Kunis

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Mila Kunis
20120712 Mila Kunis @ Comic-con cropped.jpg
Kunis v roku 2012 na San Diego Comic-Con International
Celé meno Milena Markovna Kunisová
Narodenie 14. august 1983 (32 rokov)
Černovice, ZSSR (dnešná Ukrajina)
Povolanie herečka, dablérka
Roky pôsobenia 1994–súčasnosť
Priateľ Ashton Kutcher (od 2012)
Deti 1

Mila Kunis, rod. Milena Markovna Kunisová (angl. Mila Kunis, ukr. Milena Markivna Kunis) (* 14. august 1983, Černovice, Ukrajina) je americká herečka narodená na Ukrajine.

Detstvo a vzdelanie[upraviť | upraviť zdroj]

Narodila sa v Černoviciach v bývalom ZSSR (teraz Ukrajina). Jej matka Elvira je učiteľka fyzika a prevádzkuje lekáreň a jej otec Mark je strojný inžinier a taxikár. Má staršieho brata Michaela. V roku 2011 vyhlásila, že jej rodičia mali skvelú prácu a rodina bola veľmi šťastná a nie chudobná ale rozhodli sa opustiť ZSSR, pretože tam nevideli žiadnu budúcnosť pre Milu a jej brata. Jej rodina sa v roku 1991, keď mala sedem rokov, presťahovala do Los Angeles v Kalifornii s 205 $. "To bolo všetko, čo sme mohli vziať so sebou. Rodičia sa vzdali kvalitných pracovných miest a titulov, ktoré boli neprenosné. Prišli sme do New Yorku v stredu a v piatok ráno sme môj brat a ja boli v škole v Los Angeles."

Mila pochádza zo židovskej rodiny a vyhlásila, že antisemitizmus v Sovietskom zväze bol jeden z dôvodov, prečo sa s rodinou presťahovali do USA a tiež, že ju jej rodičia vychovávali v židovskej viere ako len mohli napriek tomu, že toto náboženstvo bolo v Sovietskom zväze potlačované.

Už druhý deň v Los Angeles ju rodičia zapísali do základnej školy Rosewood, napriek tomu, že nevedela po anglicky ani slovo. „Nepamätám si vôbec druhý ročník. Nemám naň žiadnu spomienku. Bolo to preto, že som plakala každý deň. Nerozumela som kultúru. Nerozumela som ľuďom. Nerozumela som jazyku. Moja prvá veta v prijímacej eseji na vysokú školu bola ‘Predstavte si, že ste v siedmich rokoch slepý a hluchý.’ Tak nejak som sa cítila po presťahovaní do Ameriky.[1]

Navštevovala strednú školu Hubert Howe Bancroft v Los Angeles. Popri natáčaní That '70s Show (Tie roky sedemdesiate) vyštudovala strednú školu. Nechodila do školy ako bežná žiačka, ale využívala domácich učiteľov. Ak práve neúčinkovala, navštevovala Fairfax High School, z ktorej zmaturovala v roku 2001. Chvíľu navštevovala UCLA a Univerzitu Loyol Marymount v Los Angeles .

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

1994-2000: Začiatky kariéry a práce v televízií[upraviť | upraviť zdroj]

V deviatich rokoch bola prijatá na herectvo v Beverly Hills Studios, kde sa stretla so Susan Curtis , ktorá sa stala jej manažérkou. Na svojom prvom konkurze dostala úlohu v reklame na hračky značky Barbie. Krátko potom robila reklamu pre rady produktov značky Lisa Frank. Jej prvá televízna rola bola v roku 1994, najprv sa objavila v Days of Our Lives a o niekoľko mesiacov neskôr mala jej prvé z dvoch vystúpení v Baywatch. Takisto si zahrala aj úlohu V siedmom nebi.

Keď mala 10 rokov neúspešne sa uchádzala na rolu ruskej židovky, ktorá sa presťahuje do Ameriky vo filme Make a Wish. Namiesto toho obsadila rolu mexického dievčaťa.

V roku 1998 bola obsadená ako Jackie Burkhart v situačnej komédii That '70s Show. Dva roky po sebe vyhrala Young Star Awards ako najlepšia mladá herečka v komediálnom, televíznom seriáli v roku 1999 a 2000.[2]

V roku 1999 nahradila Lacey Chabert v úlohe Meg Griffin na oživenie situačnej komédie Griffinovci. Kunis získala rolu po konkurzoch a z časti vďaka jej výkonu v That '70s Show.

2001-2008: Prechod k filmu[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2001 sa objavila vo filme Dievča ako lusk.[3] V roku 2002 v DVD horore American Psycho 2 spolu s Williamom Shatnerom (pokračovanie k filmu American Psycho z roku 2000). V roku 2004 hrala vo filmovej adaptácii Tony n ' Tina's Wedding. Hoci film bol natočený v roku 2004, v kinách sa neobjavil až do roku 2007.

V roku 2015 si zahrala spolu s Jonom Helderom vo filme Moving McAllister, ktorý šiel do kín až v roku 2007. Film získal negatívne recenzie a v kinách išiel iba dva týždne. Potom si zahrala vo filme Po sexe, kde hrala so svojou kolegyňou z filmu Dievča ako lusk, Zoe Saldañou. V októbri 2006 začala natáčať film Výchovný tábor, ktorý sa do kín v USA nedostal, ale aj napriek tomu bol v roku 2009 vydaný na DVD.

V roku 2008 si zahrala Rachel Jansen v komédii Kopačky. Film mal pozitívne recenzie a získal komerčný úspech. Film celosvetovo zarobil 150 miliónov $. Jej rola bola pozitívne ohodnotená. Za rolu Rachel bola nominovaná na Teen Choice Award.

V tom istom roku si zahrala Monu Sax, ruskú úkladnú vrahyňu spolu s Markom Wahlbergom v akčnom filme Max Payne, založenom na rovnomennej videohre. Mila kvôli svojej role prešla výcvikom so zbraňami, v boxe a bojových umeniach. Za svoju rolu bola opäť nominovaná na Teen Choice Award. Film bol pomerne finančne úspešný, zarobil 85 miliónov $ na celom svete, ale bol kritizovaný kritikmi.

2009-2012: Uznanie filmovým priemyslom[upraviť | upraviť zdroj]

Kunis v roku 2009

V roku 2009 sa objavila v komediálnom filme Extrakt s Benom Affleckom a Jasonom Batemanom. Film získal prevažne kladné recenzie a zarobil 10 miliónov $. Roger Ebert kriticky k filmu napísal, že Kunis "prezentuje svoju úlohu tak, že vyznie veľmi dôveryhodne".

V roku 2010 hrala po boku Denzla Washingtna v akčnom filme Kniha prežitia. Hoci film nemal kladné recenzie, zarobil viac ako 157 miliónov $ po celom svete. Filmový kritik Richard Roeper chválil výkon Kunis a neskôr dostala ďalšiu Teen Choice Award nomináciu za svoj ​​výkon. Kunis bola taktiež obsadená do vedľajšej úlohy v komédii Nočné rande.

Kunis bola nominovaná na niekoľko cien, vrátane cien Zlatý glóbus za film Čierna labuť (2010). Absolvovala tréning, ktorý zahŕňal kardiocvičenie, zjedla 1200 kalórií denne a baletné hodiny mala štyri hodiny denne-sedem dní v týždni. Počas náročného natáčania utrpela rôzne zranenia, vrátane roztrhaných väzov a vykĺbeného ramena. Film Čierna labuť získal uznanie od kritikov a bol nominovaný na päť Oscarov vrátane nominácie za najlepší film. Tento film zarobil viac ako 106 miliónov $ v Spojených štátoch a Kanade, zatiaľ čo celosvetovo zarobil viac ako 329 miliónov $. Hodnotenia výkonu Kunis boli pozitívne.

Kunis obsadila rolu po boku Justina Timberlakea v romantickej komédii Friends with Benefits. Režisér Will Gluck povedal, že napísal príbeh s Kunis a Timberlakom v hlave. Film Friends with Benefits dosiahol úspech, zarobil viac ako 149 miliónov $ po celom svete a bol kladne hodnotený za „chémiu“ medzi Kunis a Timberlakeom. Manohla Dargis (The New York Times) napísal, že "pani Kunis sa rýchlo vyštverala na vrchol, má dar, ktorý jej umožňuje dať energiu romantickej komédii" a "jej energia je tak osviežujúca a expanzívna a jej prítomnosť tak živá, že vyplní celú obrazovku" .

V roku 2012 hrala s Markom Wahlbergom vo filme Macík, ktorý bol dovtedy jej komerčne najúspešnejší film. Režisérom a spoluautorom scenáru je tvorca Family Guy, Seth MacFarlane. Keď režisér prvýkrát koncipoval projekt, o Kunis si najskôr myslel, že je príliš mladá pre túto rolu. Film však zostal vo výrobe niekoľko rokov a napokon keď bol konečne pripravený na výrobu, obsadil do roli Kunis. Macík získal vo všeobecnosti pozitívne recenzie od kritikov, bol komerčne úspešný a celosvetovo zrobil viac ako 549 miliónov $.

2013-súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2013 si zahrala Theodoru, najmladšiu z troch čarodejníc, po boku Jamesa Franca vo filme Cesta do krajiny Oz. Film bol komerčne úspešný a celosvetovo zarobil viac ako 493 miliónov $.

V roku 2013 sa objavila po boku Cliva Owena, Billyho Crudupa a Marion Cotillard v trileri Blood Ties. Film mal premiéru na filmovom festivale v Cannes v roku 2013 a získal zmiešané recenzie od kritikov. Taktiež sa objavila v komédii The Angriest Man in Brooklyn spolu s Robinom Williamsom a Petrom Dinklageom.

Kunis je výkonným producentom televízneho seriálu s feministickou tematikou pre sieť CW. Meridian Hills je dráma o ženskom oslobodzovacom hnutí v roku 1970. Na obrazovke sa neobjaví. V októbri oznámila, že spolu so svojimi partnermi založila novú produkčnú spoločnosť s názvom Orchard Farm Productions.

V roku 2015 sa spolu s Channingom Tatumom objavila v sci-fi filme Jupiter na vzostupe. Film získal prevažne negatívne recenzie od kritikov. Spolu s Kristen Bellovou a Christinou Applegate sa objaví v komédii Bad Moms, ktorá bude mať premiéru 29. júla 2016.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Dňa 14. septembra 2011 FBI oznámila, že vyšetruje údajné neoprávnené vniknutie do mobilu a e-mailových účtov Kunis a ďalších celebrít. Christopher Chaney z Jacksonvillu z Floridy sa neskôr priznal na federálnom súde k deviatim počítačovým útokom.

Kunis podporuje Demokratickú stranu a Baracka Obamu. V rozhovore v roku 2012 kritizovala Republikánsku stranu a povedala: „Spôsob, akým republikáni napádajú ženy je tak protivný. A spôsob, akým hovorí o náboženstve je urážlivé. Možno nepraktizujem židovstvo, ale prečo musíme stále hovoriť o Ježišovi?“ [4]

Zdravie[upraviť | upraviť zdroj]

V januári 2011 odkryla že bojuje s očnou vadou zvanou chronický zápal dúhovky, ktorý jej spôsobil slepotu na jedno oko. Kunis má taktiež chorobu, kde dúhovky majú rôzne farby. Jedno oko (ľavé) je hnedé a druhé (pravé) je zelené.

Vzťahy[upraviť | upraviť zdroj]

Kunis začala chodiť s hercom Macaulay Culkinom v roku 2002. Počas ich vzťahu sa šírili informácie, že pár sa chystá zosobášiť, ktorá však Kunis poprela. V interview pre magazín BlackBook vyhlásila, že manželstvo „nie je pre mňa dôležité“. Povedala, že robila všetko čo bolo v jej silách, aby uchránila ich súkromie. Dňa 3. januára 2011 herečkin hovorca potvrdil správy, že Kunis a Culkin sa rozišli hovoriac, že "rozchod bol priateľský a zostali blízkymi priateľmi."

V apríli 2012 začala chodiť s jej bývalým kolegom zo seriálu Tie roky sedemdesiate Ashtonom Kutcherom a vo februári 2014 sa zasnúbili. V októbri 2014 sa jej narodila dcéra Wyatt Isabelle. Kunis a Kutcher sa vzali prvý júlový víkend v roku 2015 v Oak Glen v Kalifornii.

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Filmy[upraviť | upraviť zdroj]

Rok Film Rola Poznámky
1995 Make a Wish, Molly Melinda
1995 Piraňa Susie Grogan televízny film
1996 Svalnatý Santa Claus Sarah
1997 Miláčik, zmenšil som nás! Jill, párty hosť video film
1998 Krippendorfov kmeň Abbey Tournquist
1998 Milo Martice
2001 Dievča ako lusk Basin
2002 Americké psycho 2 Rachael DVD film
2004 Tony n' Tina's Wedding Tina
2005 Stewie Griffin: The Untold Story Meg Griffin (hlas) DVD film
2007 Po sexe Nikki
2007 Sťahovanie pána McAllistera Michelle
2008 Výchovný tábor Sophie
2008 Kopačky Rachel Jansen
2008 Max Payne Mona Sax
2009 Extract Cindy
2010 Kniha prežitia Solara
2010 Nočné rande Whippit
2010 Čierna labuť Lily
2011 Friends with Benefits Jamie
2012 Macík Lorry
2012 Tar Catherine
2013 Cesta do krajiny Oz Theodora
2013 Blood Ties Natalie
2013 Third Person Julia
2014 The Angriest Man in Brooklyn Sharon Gill
2014 Annie Andrea Alvin
2015 Jupiter na vzostupe Jupiter Jones
2015 Hell & Back Deema hlas
2016 Bad Moms Amy Mitchell post-produkcia

Televízia[upraviť | upraviť zdroj]

Rok Názov Rola Poznámky
1994 Days of Our Lives mladá Hope Williams retrospektíva
1994

1995

Baywatch Annie

Bonnie

,,Aftershock"

,,Hot Stuff"

1995 The John Larroquette Show Lucy Epizóda: ,,The Defiant One"
1995 Hudson Street Devon Epizóda: ,,Here's Just Looking at You, Kid"
1996 Unhappily Ever After Chloe Epizóda: ,,In the Stars"
1996–1997 Nick Freno: Licensed Teacher Anna-Maria Del Bono 5 epizód
1996–1997 V siedmom nebi Ashley 4 epizódy
1997 Walker, texaský ranger Pepper Epizóda: ,,Last Hope"
1998 Gia 11-ročná Gia HBO film
1998 Pensacola: Wings of Gold Jessie Kerwood Epizóda: ,,Company Town"
1998–2006 Tie roky sedemdesiate Jackie Burkhart hlavná rola (200 epizód)
1999–2003,

2005–súčasnosť

Griffinovci Meg Griffin (hlas) hlavná rola
2000–2002 Get Real Taylor Vaughn 2 epizódy - neodvysielané
2002 MADtv Daisy Epizóda: ,,8.7"
2004 Grounded for Life Lana 2 epizódy
2005–2011 Robot Chicken rôzne hlady 15 epizód
2005 Punk'd seba Epizóda: ,,5.6"
2009 The Cleveland Show Meg Griffin (hlas) Epizóda: ,,Pilot"
2010 The Late Late Show with Craig Ferguson Snooki Epizóda: ,,6.85"
2011 Sesame Street seba Epizóda: ,,The Good Bird's Club"
2011 Good Vibes seba (hlas) Epizóda: ,,Red Tuxedo"
2014 Dva a pol chlapa Vivian Epizóda: ,,Lan Mao Shi Zai Wuding Shang"

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://articles.latimes.com/2008/oct/16/entertainment/et-mila16 (po anglicky)
  2. "Mila Kunis (Celebrity Profile)". Superiorpics.com. Retrieved November 1, 2012.
  3. http://www.csfd.cz/film/21291-holka-jako-lusk/
  4. http://www.esquire.com/entertainment/interviews/a16104/mila-kunis-video/ (po anglicky)
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Mila Kunis na anglickej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]