Alexandr Porfirievič Borodin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Alexandr Porfirievič Borodin
Alexander Borodin.jpg
Základné informácie
Narodenie

12. november 1833
Petrohrad

Úmrtie

27. február 1887 (53 rokov)
Petrohrad

Národnosť

Rusko

Hudobný smer

romantizmus

Dielo
Doplnkové informácie

Alexandr Porfirievič Borodin (* 12. november 1833, Petrohrad – † 27. február 1887, Petrohrad) bol ruský hudobný skladateľ, chemik a lekár, člen skladateľského zoskupenia Mocná hŕstka.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Alexandr Borodin sa narodil v roku 1833 ako nemanželský syn gruzínského kniežaťa Luka Gedevanišviliho.

V roku 1858 ukončil lekársku fakultu a stal sa doktorom medicíny, od roku 1860 sa zaoberal vedeckou a pedagogickou činnosťou, v roku 1864 sa stal profesorom chémie na lékarskej akadémii. Ako hudobný skladateľ sa pripojil k skupine „Päťka“, známej viac ako Mocná hŕstka.

V roku 1869 začal Borodin pracovať na opere Knieža Igor, ktorú dokončili po jeho smrti Nikolaj Andrejevič Rimskij-Korsakov a Alexandr Konstantinovič Glazunov. Borodin zomrel v Petrohrade a je pochovany na Tichvinskom cintoríne v kláštore Alexandra Nevského.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Najvýznamnejším Borodinovým dielom je zrejme opera Knieža Igor, z ktorej pochádzajú aj Polovecké tance, často uvádzané ako samostatné koncertné číslo. Je autorom niekoľkých symfónií, z ktorých je najznámejšia Symfónia č.2 h mol „Bohatierska“, ďalej komorných a klavírnych skladieb. Je tiež autorom symfonickej básne V stepiach strednej Ázie.

  • opera Knieža Igor
    • Polovecké tance
  • Symfónia č. 2 h mol
  • Sláčikové kvarteto č. 2