Alexandr Nikolajevič Skriabin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Alexandr Nikolajevič Skriabin
Skrjabin Alexander.jpg
Základné informácie
Narodenie

6. január 1872
Moskva, Rusko

Úmrtie

27. apríl 1915 (43 rokov)
Moskva, Rusko

Národnosť

Rusko

Hudobný smer

neskorý romantizmus, impresionizmus.

Dielo
Doplnkové informácie

Alexandr Nikolajevič Skriabin (* 6. január 1872, Moskva, Rusko – † 27. apríl 1915, Moskva) bol ruský hudobný skladateľ, klavírny virtuóz a hudobný pedagóg. Skriabinova tvorba sa viaže k neskorému romantizmu a tiež k impresionizmu.

Pochádzal z aristokratickej rodiny. Hudobné vlohy zdedil po svojej matke, ktorá bola koncertnou klaviristkou a ktorá zomrela na tuberkulózu, keď mal Skriabin len jeden rok. Skriabin sa hre na klavír venoval od ranného detstva, učil ho aj striktný a prísny Nikolaj Zverev, ktorému za veľa vďačí aj Sergej Rachmaninov. Skriabin neskôr študoval na Moskovskom konzervatóriu. Ako klavirista bol, napriek svojím malým dlaniam a prstom, už v mladosti považovaný za „zázračné dieťa“.

V súkromí bol rozporuplnou osobou. Oženil sa s klaviristkou Vierou Izakovičovou, s ktorou mal niekoľko detí, ale deti a manželku opustil kvôli mladému študentovi, ktorého učil. Skriabin sa zaujímal o teóriu tzv. nadľudí („übermensch”), ktorej tvorcom bol Friedrich Nietzsche a o rôzne filozofické smery, čo sa odzrkadlilo v jeho hudobnom myslení.

Skriabin bol počas celého svojho života hypochonder. Zomrel na otravu krvi.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]