Turňa (rieka): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 1 275 bajtov ,  pred 5 rokmi
rozšírenie
(→‎Priebeh toku: typografia)
(rozšírenie)
== Priebeh toku ==
 
Od výverového lokusu tečú sprvu rýdzo krasové vody Turne ''Sokoliou dolinou'' najprv na sever, pričom v dôsledku vyzrážania Ca(HCO<sub>3</sub>)<sub>2</sub> predeľuje na niekoľkých sto metroch koryto rieky séria kaskád a hrádzí z tzv. ''pramenných vápencov'', resp. travertínov holocénneho veku. Zo severu do nej vtekajú menšie potoky z nekrasových súvrství doliny ''Hlboká'', resp. doliny ''Kochanovej studne''. Tu sa vergencia toku mení zo severného na východo-severovýchodný. Nasleduje slabý prítok zo ''Strmej doliny'', ''Gregorovej doliny'' a dvoch menších svahových rýh pretekaných vodou len v čase extrémov. Nasleduje séria morfologicky výrazne vyvinutých dolín v spodnotriasových súvrstviach podcelku [[Turnianska kotlina|Turnianskej kotliny]], do ktorej vstupuje práve v týchto miestach. Priberá ''Chovancov potok'' zľava z priestoru ''Chovancovej doliny'', stáča sa na severovýchod a preteká okrajom obce [[Silická Jablonica]], kde priberá zľava ''Bazínsky potok''. Ďalej priberá ľavostranné prítoky, najprv ''Chotárny potok'' ({{mnm|218.3}}) a následne ''Vápenný potok'' v blízkosti obce [[Hrušov (okres Rožňava)|Hrušov]]. Pri obci [[Jablonov nad Turňou]] sa koryto toku stáča na východ, priberá pravostranný prítok napájaný komplexom krasových prameňov Lúčneho mlyna plytkého i hlbokého obehu ({{mnm|195.8}}) a ďalej preteká okolo sústavy [[Hrhovské rybníky|Hrhovských rybníkov]] na jej ľavom brehu. Oba rybníky boli založené v priestore niekdajšieho ''Malého'' a ''Veľkého jazera'', výdatne napájaného krasovými vodami vyvieračky ''Veľká hlava'' v južnej stráni planiny [[Horný vrch]]. Turňa následne tečie okrajom obce [[Dvorníky-Včeláre|Včeláre]], zľava priberá Chotárny (Zádielsky) potok a vstupuje do [[Košická kotlina|Košickej kotliny]]. Stáča sa na juhovýchod, priberá z ľavej strany ešte [[Hájsky potok (prítok Turne)|Hájsky potok]] a v katastrálnom území obce [[Hosťovce (okres Košice-okolie)|Hosťovce]] sa vlieva do [[Bodva|Bodvy]]. Vtok je na základnej mape 1:10 000 označený kótou 169,7 m n. m., to znamená, že Turňa od výveru po vtok do Bodvy prekonáva výškový rozdiel približne 180 m.
 
== Prítoky vôd krasového pôvodu ==
Okrem dosiaľ neznámych častí ''jaskynnej sústavy Vápenného vrchu'' sa Turňa podľa posledných poznatkov podieľala aj na speleogenéze dosiaľ málo prebádanej ponorovej sústavy jaskýň ''Veľká sieň - komplex Prikrylových jaskýň''. 31. decembra 2015 napoludnie sa jaskyniarom [[Slovenská speleologická spoločnosť|Slovenskej speleologickej spoločnosti]] podarilo historicky po prvý raz zostúpiť v rámci uvedenej jaskynnej sústavy cca 4-5 m pod úroveň eróznej bázy v [[Turnianska kotlina|Turnianskej kotline]], teda pod úroveň koryta samotnej rieky Turňa. Koncept speleogenézy týchto jaskýň predpokladá, že niekdajšia Turňa si vytvorila cez masív planín [[Dolný vrch]]/Alsó-hegy (v [[Maďarsko|Maďarsku]]) a prostredníctvom vyvieračiek v Maďarsku akúsi podzemnú skratku do údolia i rieky [[Bodva]], takisto na maďarskej strane. V súčasnosti prebiehajú intenzívne [[speleológia|speleologické]] prolongačné a prieskumné práce na verifikácii tohto konceptu.
 
== Stav biotopov v povodí Turne ==
 
Ešte koncom päťdesiatych rokov minulého storočia patrili biotopy v povodí Turne k mimoriadne hodnotným krajinným prvkom v Slovenskom krase. Necitlivé vodohospodárske úpravy na podstatnej časti toku zlikvidovali pôvodné meandre, vyrovnali koryto, a zdecimovali pôvodné biotopy na brehoch rieky. Veľký zásah predstavovala i výstavba tranzitného plynovodu aj s tým súvisiacou infraštruktúrou. Z Turne sa od kompresorovej stanice pri [[Jablonov nad Turňou|Jablonove nad Turňou]] po [[Včeláre]] stal kanál s neporovnateľne nižšou biologickou a krajinno-ekologickou hodnotou vo vzťahu k pomerom spred päťdesiatich rokov. Najzachovalejšie úseky Turne pokiaľ ide o nadväzujúce biotopy sú situované v oblasti prameňa po [[Silická Jablonica|Silickú Jablonicu]], oblasť okolo ''skupiny výverov Lúčneho mlyna'', oblasť východne od ''Veľkého Paklánu'' a oblasť honov ''Konopianky''i ''Pod cementárňou'' východne od Včelárov, v bezprostrednej blízkosti cementárne sitouvanej pod vápencovým ''veľkolomom Včeláre''.
 
 
327

úprav

Navigačné menu