Žerucha záhradná

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Žerucha záhradná
Žerucha záhradná
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Lepidium sativum
L.
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Žerucha záhradná (Lepidium sativum) je rastlina z čeľade kapustovité. Je to rýchlo rastúca jedlá bylina. Pochádza z Blízkeho východu,[1] na území Slovenska miestami zdivie. Pestuje sa tiež ako listová zelenina pre svoju výraznú korenistú chuť a arómu.

Opis[upraviť | upraviť kód]

Žerucha záhradná je jednoročná bylina dorastajúca výšky 2-5 cm. Byle sa v hornej časti vetvia, listy sú perenoklanné, listy rastúce pri zemi sú výraznejšie stopkaté. Kvety sú usporiadané v strapcoch na vrcholoch stoniek, sú biele alebo červenkasté a len asi 2 mm veľké. Kvitne od júna do augusta. Plodom je šešuľa. Žerucha sa rozmnožuje len semenami.

Pestovanie[upraviť | upraviť kód]

Ide o nenáročnú bylinu. Semená klíčia po 2 - 3 dňoch. Dobre sa pestujú na vate. Zberajú sa mladé klíčne listy, a to asi po desiatich dňoch odrezávaním hornej časti vňate, rastliny rýchlo dorastajú. Môže sa pestovať po celý rok. Na pestovanie postačí nasypať semená na vlhkú vatu či iný substrát a ten udržiavať vlhký.

Použitie[upraviť | upraviť kód]

Listy žeruchy majú chuť podobnú reďkovke. Jemne nasekaná sa pridáva do nátierok alebo do zeleninových šalátov, je možné pridať ju do omáčok alebo paštét. Tepelnou úpravou stráca vitamín C a tiež typickú chuť. Využíva sa aj na zdobenie obložených mís. Ako korenie bola používaná v Starom Ríme.[2]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Řeřicha setá - Lepidium sativum [online]. [Cit. 2012-01-23]. Dostupné online. (česky)
  2. KYBAL, Jan; KAPLICKÁ, Jiřina. Naše a cizí koření. Praha : Státní zemědělské nakladatelství, 1988. Kapitola Řeřicha setá, s. 122.
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku řeřicha setá na českej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]