Žerucha záhradná

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Žerucha záhradná
Žerucha záhradná
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Lepidium sativum
L.
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Žerucha záhradná (Lepidium sativum) je rastlina z čeľade kapustovité. Je to rýchlo rastúca jedlá bylina. Pochádza z Blízkeho východu,[1] na území Slovenska miestami zdivie. Pestuje sa tiež ako listová zelenina pre svoju výraznú korenistú chuť a arómu.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Žerucha záhradná je jednoročná bylina dorastajúca výšky 2-5 cm. Byle sa v hornej časti vetvia, listy sú perenoklanné, listy rastúce pri zemi sú výraznejšie stopkaté. Kvety sú usporiadané v strapcoch na vrcholoch stoniek, sú biele alebo červenkasté a len asi 2 mm veľké. Kvitne od júna do augusta. Plodom je šešuľa. Žerucha sa rozmnožuje len semenami.

Pestovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Ide o nenáročnú bylinu. Semená klíčia po 2 - 3 dňoch. Dobre sa pestujú na vate. Zberajú sa mladé klíčne listy, a to asi po desiatich dňoch odrezávaním hornej časti vňate, rastliny rýchlo dorastajú. Môže sa pestovať po celý rok. Na pestovanie postačí nasypať semená na vlhkú vatu či iný substrát a ten udržiavať vlhký.

Použitie[upraviť | upraviť zdroj]

Listy žeruchy majú chuť podobnú reďkovke. Jemne nasekaná sa pridáva do nátierok alebo do zeleninových šalátov, je možné pridať ju do omáčok alebo paštét. Tepelnou úpravou stráca vitamín C a tiež typickú chuť. Využíva sa aj na zdobenie obložených mís. Ako korenie bola používaná v Starom Ríme.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Řeřicha setá - Lepidium sativum [online]. [Cit. 2012-01-23]. Dostupné online. (česky)
  2. KYBAL, Jan; KAPLICKÁ, Jiřina. Naše a cizí koření. Praha : Státní zemědělské nakladatelství, 1988. Kapitola Řeřicha setá, s. 122.
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku řeřicha setá na českej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]