Tepoto Sud

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tepoto Sud
(Ti Poto)
atol
Snímka zoskupenia Raevského atolov,
Južné Tepoto je na fotografii najmenší z nich úplne dole
Štát Francúzsko Francúzsko
Zámorská korporácia Francúzska Polynézia Francúzska Polynézia
Región Tuamotu
Súradnice 16°49′00″J 144°16′59″Z / 16,8167°J 144,283°Z / -16.8167; -144.283
Najvyšší bod
 - výška m n. m.
Dĺžka 3,8 km
Šírka 3,6 km
Hĺbka m
Rozloha 2,5 km² (250 ha)
 - súše 0,6 km² (60 ha)
Obyvateľstvo neobývaný
Pre verejnosť Prístup povolený
Prístup iba loďou
Objaviteľ Louis-Antoine de Bougainville
 - dátum 1768
Lagúna polootvorená
Vstup do lagúny splavný malou loďou
Poloha atolu v rámci Francúzskej Polynézie
Poloha atolu v rámci Francúzskej Polynézie
Poloha atolu v rámci Francúzskej Polynézie
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Južné Tepoto alebo fr.Tepoto Sud či Ti Poto,[1] je malý atol v centrálnej časti súostrovia Tuamotu vo Francúzskej Polynézii a je súčasťou trojice atolov, nazývaných aj Raevského atoly. Má takmer kruhový tvar s priemerom 3,8 km. Plytká tyrkysová lagúna je spojená s oceánom úzkym kanálom na severovýchode.

Atol je trvale neobývaný, porastený len nízkymi krovinami a palmami. Zo živočíchov tu žije vzácny Tuamotský slávik z čeľade trsteniarikovitých (angl. Tuamotu Reed Warbler) a Polynézsky zemný holubček (angl. Polynesian Ground Dove, lat. Gallicolumba erythroptera) z čeľade holubovité (Columbidae).

Podľa magazínu Ireland's Own a internetových stránok školského týždenníka Times Educational Supplement bol atol označený Tonym Crowleym ako miesto uschovania pokladu z krádeže v kostole z Peruánskeho Pisca v 19. storočí. Austrálčania našli na atole schránku s medajlónmi, ktoré boli pôvodom z Južnej Ameriky, hoci iní hľadači celé roky neboli úspešní.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Francúzsky bádateľ Louis-Antoine de Bougainville uvidel atol v roku 1768 po prvýkrát, ale doložený prvý vstup na atol je zaevidovaný až na 15. júla v roku 1820 na meno ruského objaviteľa Fabiana Gottlieba von Bellingshausena, ktorý trojici neobývaných atolov Tepoto Sud, Hiti a Tuanake dal na počesť generála Nikolaja Raevského (1771 – 1829) názov "Atoly Raevského".[2]

Administratíva[upraviť | upraviť zdroj]

Južné Tepoto administratívne patrí pod departement (obec) Makemo, ktorá zahŕňa ešte atoly Makemo, Haraiki, Marutea Nord, Katiu, Tuanake, Hiti, Raroia, Takume, Taenga a Nihiru.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Names of the Paumotu Islands, with the Old Names So Far As They Are Known podľa J.L. Young v The Journal of the Polynesian Society, Volume 8, No. 4, December 1899, p.264 – 8
  2. DODGE, Ernest Stanley. ''Beyond the Capes - Pacific Exploration from Captain Cook to the Challenger, 1776-1877. [s.l.] : Littlehampton Book Services Ltd., 1971. 364 s. ISBN 9781452908229. S. 248. (anglicky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Tepoto (South) na anglickej Wikipédii. a rozšírený o ďalšie informácie podľa referencií.