Železničná stanica Zvolen osobná stanica

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Zvolen osobná stanica
Stanica v apríli 2022, pohľad z predstaničného námestia na hlavnú halu
Stanica v apríli 2022, pohľad z predstaničného námestia na hlavnú halu
Všeobecné informácie
ŠtátSlovensko Slovensko
MestoCoat of Arms of Zvolen.svg Zvolen
Mestská časťBalkán
PrevádzkovateľŽSR
Dátum otvorenia1959
Bývalý názovZvolen hrad,
Zvolen osobné nádraží
Prevádzkové informácie
Počet nástupíšť4 (+1a) [1]
Počet nástupných hrán17 [1]
Prístup k nástupištiampodchodom (2),
výťah (4),
úrovňový prístup
Predaj cestovných lístkovvnútroštátne,
medzinárodné
Železničné trate
Nové Zámky – Zvolen 150,
Zvolen – Čata 153,
Zvolen – Košice 160,
Zvolen – Vrútky 170,
Zvolen – Diviaky 171
Poloha
48°34′12″S 19°07′13″V / 48,569969°S 19,120224°V / 48.569969; 19.120224Súradnice: 48°34′12″S 19°07′13″V / 48,569969°S 19,120224°V / 48.569969; 19.120224
Poloha stanice v rámci Slovenska
Map pointer.svg
Poloha stanice v rámci Slovenska

Železničná stanica Zvolen osobná stanica[1] (používané je aj Zvolen os. st.) je najdôležitejšou železničnou stanicou mesta Zvolen a zároveň je aj dôležitý železničný uzol v rámci Slovenska. Železničná stanica je najväčšia v celom Banskobystrickom kraji.

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavná osobná stanica sa nachádza juhozápadne od centra mesta na severnom brehu rieky Slatina a je prístupná od ulice T. G. Masaryka, v blízkosti parku Inžiniera Štefana Višňovského.

Názov[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvodná hlavná železničná stanica bola situovaná južnejšie od centra mesta a zámku Zvolen. Po vybudovaní aktuálnej hlavnej osobnej železničnej stanice " Zvolen - osobná stanica ", došlo k zmene názvu pôvodnej hlavnej železničnej stanice na " Zvolen - nákladná stanica ". Vo Zvolene sa nachádza aj tretia železničná stanica s názvom " Zvolen mesto ". Táto sa nachádza na jednokoľajnej trati vedúcej zo Zvolena do Banskej Bystrice.

 • Zvolen hrad < 1959
 • Zvolen osobné nádraží, 1959 – 1972
 • Zvolen osobná stanica, 1972 – dodnes

História[upraviť | upraviť zdroj]

Prvé koľaje[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvodná hlavná stanica, dnes Nákladná stanica Zvolen, v roku 1915

Začiatkom 60. rokov 19. storočia začala spotreba uhlia v Uhorsku výrazne rásť. V máji 1861 bola založená Svätoštefanská uhoľná spoločnosť, ktorá sa snažila ťažiť uhoľné zásoby šalgotarjanského uhoľného poľa. Na zabezpečenie dopravy vyťaženého uhlia z tohto revíru rozhodlo valné zhromaždenie tejto spoločnosti v roku 1861 o výstavbe železnice Lučenec – Fiľakovo – Salgótarián – Pázstó – Hatvan – Aszód – Isaszeg – Pešť a požiadalo o koncesiu na túto železnicu. 19. januára 1863 bola novovzniknutej Pešťsko-lučenecko-banskobystrickej železničnej a uhoľnej spoločnosti Satoštofan udelená koncesia, ktorá spolok zaväzovala do roku 1866 postaviť železnicu v úseku Pešť – Lučenec a pokračovať v trati v r. Úsek Lučenec – Banská Bystrica do roku 1870.

Pôvodná stanica[upraviť | upraviť zdroj]

Pretože mala súkromná spoločnosť problémy so získaním kapitálu a financovaním stavby, v roku 1868 firmu odkúpil štát a trať premenovala na Uhorskú severnú železnicu a zintenzívnila sa výstavba železnice na území dnešného Slovenska. Zároveň sa rozhodlo o vybudovaní prepojenia tejto trate s rozostavanou Košicko-bohumínskou železnicou na trase Zvolen – Hronská Dúbrava – Kremnica – Vrútky. Úsek Salgótarián – Fiľakovo – Lučenec bol odovzdaný do prevádzky 4. mája 1871, Zvolen bol uvedený do prevádzky o mesiac neskôr – 18. júna 1871, kedy bol uvedený do prevádzky úsek Lučenec – Zvolen. Dôležitý dopravný uzol bol predurčený na výstavbu železničného depa, ktoré poskytlo zázemie pre techniku. Zvolen sa stal dôležitým železničným uzlom a dôležitým priemyselným centrom.

Nová stanica[upraviť | upraviť zdroj]

Súčasná osobná stanica sa začala budovať v roku 1952[2] na mieste pôvodnej zastávky Zvolen - Hrad. Práce na novej osobnej stanici boli ukončené v roku 1963, pričom do prevádzky bola uvedená už počas výstavby (r. 1959), čím sa výrazne odbremenila pôvodná hlavná železničná stanica vo Zvolene.

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Zvolen železničná stanica momentálne slúži ako hlavný železničný bod na prepojenie južnej trasy (Bratislava a Košice), ale aj ako regionálny bod na rôzne smery, ako sú Šahy (Čata), Levice (Nové Zámky), Banská Bystrica (Žilina), Banská Štiavnica, Vrútky alebo Lučenec. Pre väčšinu vnútroštátnych vlakových liniek je stanica koncovou alebo východzou stanicou. Kategória REX od roku 2022 špeciálne premáva medzi Zvolenom a Banskou Bystricou na urýchlenie prepravy medzi dvoma mestami.

Kategórie vlakov[upraviť | upraviť zdroj]

Osobná doprava[upraviť | upraviť zdroj]

Na stanici zastavujú vlaky všetkých vnútroštátnych kategórii:[3]

Iné typy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné typy vlakov, ktoré dnes prechádzajú stanicou sú:[3]

 • Expresný nákladný vlak (Nex)
 • Priebežný nákladný vlak (Pn)
 • Manipulačný vlak (Mn)
 • Rušňový vlak (Rv)
 • Služobný vlak (Služ)

Zabezpečovacie zariadenie v stanici[upraviť | upraviť zdroj]

Stanica je vybavená staničným zabezpečovacím zariadením 3. kategórie, RZZ typu AŽD 71 cestového systému s výmenami prestavovanými skupinovo. Všetky ústredne prestavované výhybky a výkoľajky sú vybavené trojfázovými elektromotorickými prestavníkmi s kontrolou polohy jazykov.

Koľaje[upraviť | upraviť zdroj]

Typ Počet
Dopravné 25
Odstavné 7
Ostatné 7
Spolu 39


Ďalšie stanice[upraviť | upraviť zdroj]

Vo Zvolene sú v prevádzke ešte ďalšie dve železničné stanice:

ŽOS Zvolen[upraviť | upraviť zdroj]

Súčasťou železničného uzla Zvolen sú aj železničné dielne, ktoré dnes fungujú ako samostatná výrobno-opravárenská spoločnosť koľajových vozidiel ŽOS Zvolen.

Pancierový vlak Hurban[upraviť | upraviť zdroj]

V blízkosti stanice sa nachádza replika Pancierového vlaku Hurban, ktorý bol jeden z improvizovaných pancierových vlakov, ktorý sa aktívne zapojil do bojov v Slovenskom národnom povstaní počas Druhej svetovej vojny. Vlak vyrobili pracovníci zvolenských železničných dielní začiatkom októbra 1944. Bol druhým z troch povstaleckých pancierových vlakov. Bol pancierovaný obyčajným kotlovým plechom. Ostré skúšobné streľby uskutočnené v trati Zvolen – Krupina. Bola vytvorená ako filmová rekvizita pre film Deň, ktorý neumrie z roku 1974.[4] Oproti originálnemu tanku sa líši vežami – namiesto veží tanku LT-35 má replika väčšie veže s dlhším kanónom, ktoré pochádzajú z tanku T-34/85.

Nástupištia[upraviť | upraviť zdroj]

V stanici sa nachádzajú 4 nástupištia (+1a). Nástupište 1 a 1a je prístupné z hlavnej budovy stanice a z oboch podchodov, nástupištia 2 - 4 sú ostrovné a prístupné pomocou oboch podchodov.

Každé nástupište má 1 výťah, ktorý slúži na bezbariérový prístup. Nástupište 1a rozširuje nástupište 1. Spolu slúžia na vypravovanie špeciálne dlhých vlakových spojov, ako sú napr. kategórie R.

Nástupište Nástupné hrany Koľaje Dĺžka Zastrešené Výťahy Podchody
1 Jednostranné 12c 187 m Áno 1 2
1a Obojstranné 12b (12c), 18 245 m Nie 0 2
2 Obojstranné 2, 6 300 m Áno 1 2
3 Obojstranné 1, 5 300 m Áno 1 2
4 Obojstranné 11, 15 300 m Áno 1 2

Modernizácia[upraviť | upraviť zdroj]

Rekonštrukcia stanice v lete roku 2020 (nástupište č.2 - východná strana)
Rekonštrukcia stanice v lete roku 2020 (nástupište č.2) - západná strana

Rekonštrukcia stanice do dnešnej podoby začala v roku 2019 a ukončená bola v roku 2022. Rekonštrukcia stanice zahŕňala modernizáciu samotnej budovy Hlavnej osobnej železničnej stanice vo Zvolene, ktorej súčasťou je aj inštalácia kamerového systému a nových výťahov na každom z nástupíšť, ktoré by mali zabezpečiť bezbariérový presun imobilných cestujúcich v celom priestore železničnej stanice. Súčasťou prerábky bolo aj prerobenie samotných nástupíšť. Taktiež prebehla výmena koľají v blízkosti stanice. Došlo tiež k úprave a doplneniu existujúceho internetového pripojenia, k rozšíreniu a prekládke informačného zariadenia HaVIS (hlasové a vizuálne informácie o vlakoch), k vybudovaniu nového elektronického zabezpečovacieho systému a elektrickej požiarnej signalizácie.

Zároveň mesto Zvolen zrekonštruovalo od roku 2020 do roku 2022 priestor a park nachádzajúci sa pred samotnou osobnou stanicou, čo zmenilo dispozičné prepojenie infraštruktúry pre chodcov na hlavnú autobusovú stanicu, ale aj nástupište mestskej hromadnej dopravy. Pribudli aj nové parkovacie miesta pre motorové vozidlá, ale aj stojiská na bicykle cestujúcich a návštevníkov mesta. Minerálny prameň v blízkosti stanice bol taktiež zrekonštruovaný (odvedením minerálnych vôd).

Od roku 2022 prebieha výstavba nového moderného strediska technicko-hygienickej údržby vlakov, ktoré má tiež vzniknúť aj v Nových Zámkoch, Košiciach a Humennom. Má sa nachádzať v blízkosti budovy Hlavnej osobnej železničnej stanice vo Zvolene. Podľa ZSSK konkrétne mestá boli zvolené na základe dislokácie nových a modernizovaných vozidiel. V strediskách THÚ bude možné umývať vozidlá aj pri mínusových teplotách. Zároveň sa ich vybudovaním zvýši komfort pre zamestnancov ZSSK, ktorí tieto činnosti už roky vykonávajú v improvizovaných podmienkach, často pod holým nebom. Všetky služby moderných stredísk THÚ budú zamestnanci ZSSK poskytovať aj ostatným dopravcom, ktorí využívajú slovenské koľaje.

Dôležitosť stanice[upraviť | upraviť zdroj]

Pohľad na bočný vchod do staničnej haly

Železničná trať napojila Zvolen na sieť Uhorských železníc už 18. júna 1871, kedy bol sprevádzkovaný úsek Lučenec – Zvolen. Dôležitá dopravná križovatka bola predurčená na výstavbu železničného depa, ktoré poskytovalo zázemie technike. Súčasná stanica bola vybudovaná na mieste pôvodnej zastávky Zvolen hrad v rokoch 1952 – 1963. Výpravná budova bola odovzdaná do užívania 29. augusta 1959.

Zvolen je svojou polohou na križovatke významných ciest prirodzeným dopravným uzlom s nadregionálnym významom. Križujú sa tu významné trate z Nových Zámkov, z Košíc, a Vrútok, ktoré dopĺňajú trate z Čaty a Diviak. Vo Zvolene sa oddeľujú trate rýchlikov, ktoré premávajú po stredoslovenskej (od B. Bystrice po Margecany) a juhoslovenskej transverzále medzi Bratislavou a Košicami. Stanica je stanicou I. kategórie.

Trate a doprava[upraviť | upraviť zdroj]

Vlastníkom stanice sú Železnice Slovenskej republiky (ŽSR); osobnú vlakovú dopravu prevádzkuje Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK).

Služby[upraviť | upraviť zdroj]

Pamätná tabuľa padlým, r. 2021
 • Predaj lístkov (vnútroštátne a medzinárodné)
 • Zákaznícke centrum ZSSK
 • Úschovňa batožín
 • Bufet
 • Novinový stánok
 • Bezbariérový prístup
 • Dlažba pre nevidiacich
 • Wi-Fi sieť
 • WC
 • Cyklistické stanovište

V blízkosti stanice[upraviť | upraviť zdroj]

Minerálny prameň na predstaničnom námestí, r. 2022

Doprava[upraviť | upraviť zdroj]

Turistika[upraviť | upraviť zdroj]

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. a b c Prevádzkový poriadok železničnej stanice Zvolen osobná stanica. Železnice Slovenskej republiky, Bratislava, 2020
 2. Výstavba a rekonštrukcia - Zvolen | ŽSR [online]. www.zsr.sk, [cit. 2020-12-23]. Dostupné online.
 3. a b Zošitový cestovný poriadok 118. Železnice Slovenskej republiky, Bratislava, 2022
 4. Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport [online]. 2014-09-01, [cit. 2020-04-07]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]