Jean-Michel Jarre

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Jean-Michel Jarre
Jean-Michel Jarre v roku 2008
Jean-Michel Jarre v roku 2008
Základné informácie
Narodenie 24. august 1948 (67 rokov)
Lyon, Francúzsko
Pôsobenie skladateľ, hudobník, producent
Žáner elektronická hudba, inštrumentálna hudba, new age, ambientná hudba, elektronický rock
Hrá na nástroje syntetizátor, klavír, organ, laserová harfa, akordeón, gitara, basová gitara
Roky pôsobenia 1969 – súčasnosť
Vydavateľstvá Disques Dreyfus, Polydor/PolyGram, Epic/SME, Warner Bros. Records, EMI
Webstránka jeanmicheljarre.com

Jean-Michel André Jarre [žán mišel žar] (* 24. august 1948, Lyon, Francúzsko) je francúzsky hudobník a skladateľ. Je považovaný za jedného z priekopníkov elektronickej hudby a tiež inovátora pre jeho veľkolepé koncerty na voľnom priestranstve, obsahujúce laserové show a ohňostroje, miešanie hudby s architektúrou a prostredím.

Je držiteľom Guinnessovho rekordu za usporiadanie najväčšieho koncertu (Moskva, 1997), v roku 2008 koncertoval aj v Bratislave a Košiciach. Do roku 2008 predal vyše 80 miliónov albumov a singlov.[1]

Jarre je veľvyslancom dobrej vôle (angl. Goodwill Ambassadors) pri UNESCO ako celebrita upriamujúca pozornosť na túto organizáciu.[2] Na počesť Jeana-Michela a jeho otca Mauricea Jarra bol pomenovaný Asteroid 4422 Jarre.

Hudobná kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Jarre začal študovať hru na klavír v piatich rokoch. Počas mladosti založil skupinu nazvanú Mystere IV. Koncom 60. rokoch začal experimentovať s kazetovými slučkami, rádiami o ďalšími elektronickými zariadeniami, až kým sa v roku 1968 nestal členom Groupe de Recherches Musicales pod vedením Pierra Schaeffera, „otca“ Musique concrète, kde sa zoznámil so syntetizátormi.

V polovici 70. rokov podpísal nahrávaciu zmluvu so spoločnosťou Polydor. Jeho prvý album, Oxygene, bol vydaný v roku 1976. Ide o prvý album na svete, ktorý bol nahratý v domácom štúdiu Jarra a nie v hudobnom nahrávacom štúdiu. Na rozdiel od jeho súčasníkov, ako napríklad tvrdý, futuristický zvuk Kraftwerku (ktorého skladbe Mitternacht z roku 1974 sa Oxygene miestami výrazne podobá), alebo viac „kozmický“ a temný Tangerine Dream, mal Oxygene bohatý, priestorový a silne melodický zvuk. Bol komerčne úspešný na celom svete. Skladba Oxygene (Part IV) bola vydaná ako singel a stala sa jednou z najznámejších elektronických skladieb vôbec.

V roku 1978 bol vydaný jeho druhý album Equinoxe. Jarre vyvinul svoj zvuk, pridal viac dynamiky a rytmických elementov, hlavne skvelým použitím sekvencovania basových linkiek. Väčšina z tohoto bola dosiahnutá pomocou vlastného vybavenia vyvinutého jeho spolupracovníkom Michelom Geissom. Po vydanií albumu nasledoval koncert na Place de la Concorde v Paríži v roku 1979. Tento koncert navštívilo milión ľudí, čo bol Jarreho prvý zápis do Guinnessovej knihy rekordov za najvačší dav ľudí na koncerte na voľnom priestransve.

V októbri 1981 sa stal Jarre prvým západným umelcom, ktorému bolo dovolené uskutočniť koncert v Číne.

V roku 1983 vytvoril album Musique pour supermarchés (Hudba pre supermarkety), z ktorého bol vyrobený iba jediný kus. Tento album bol vyjadrením Jarreho znechutenia a ľahostajnosti k hudobnému priemyslu. Jarre zničil všetky štúdiové nahrávky a album dal do aukcie v hoteli Drouot. Album bol vydražený za 69 000 frankov, čím sa stal najdrahšou nahrávkou na svete. Krátko po aukcii bol album jedenkrát odvysielaný na Rádiu Luxembourg.

V roku 1990 Jarre prelomil svoj vlastný rekord z Guinnessovej knihy rekordov a to vďaka koncertu v La Defense v Paríži, ktorý sledovalo vyše 2,5 milióna ľudí.

V roku 1997 týždeň po smrti britskej princeznej Diany, 6. septembra usporiadal počas osláv 850 rokov založenia Moskvy najväčší koncert v dejinách ľudstva pod Štátnou (Lomonosovou) univerzitou. Koncert videlo 3,5 milióna ľudí a prekonal svoj vlastný rekord v počte divákov.

V roku 1999 vytvoril výnimočnú hudobnú a svetelnú show v Egyptskej púšti, blízko Gizy. Koncert, nazvaný The 12 Dreams of the Sun (12 snov slnka), oslavoval nové milénium a 5 000 rokov od počiatku civilizácie v Egypte. Na koncerte tiež zazneli skladby z jeho pripravovaného albumu Metamorphoses, ktorý bol vydaný 28. januára 2000 a je výnimočný tým, že na ňom Jarre ako na svojom prvom albume použil spev.

V roku 2000 Jarre v spolupráci s Arthurom C. Clarkom a Tetsuya Komurom uskutočnil v Okinawe koncert na oslavu ozajstného začiatku nového milénia. Koncert bol nazvaný 2001 Rendez-vous in Space.

V roku 2002 usporiadal v dánskom meste Aalborg koncert "Aero", ktorý sa niesol v oslave environmentálnej energie. Na koncert plný dažďa prišlo viac ako 50 000 návštevníkov. Rovnako, vydal svoj synth-jazzový album Sessions 2000.

V roku 2003 vydal z iniciatívy parížskeho hudobného klubu V.I.P. album Geometry of Love, ktorý obsahuje melancholocké skladby.

V roku 2004 sa rozišiel definitívne s vydavateľom Francisom Dreyfusom a v svojom vydavateľstve vydal prerobený výber svojich predchádzajúcich skladieb s názvom Aero. Album obsahuje aj 3 úplne nové skladby. Na Slovensku sa predalo viac než 2 000 kusov, za čo dostal platinovú platňu za predaj DVD titulu. V septembri usporiadal v rámci otvorenia roku francúzskej kultúry v Číne veľkolepý koncert v "Zakázanom meste" v Pekingu.

V roku 2005 usporiadal na počesť osláv poľskej Solidarity v gdanských lodeniciach koncert pre 120 000 návštevníkov. Z uvedeného koncertu vyšlo koncertné DVD i CD.

V roku 2006 usporiadal v Maroku, v saharskej púšti neďaleko mesta Merzouga koncert Voda pre život.

V roku 2007 vydal po 7 rokoch štúdiový album Téo & Téa. Tanečný album však nenaplnil očakávania vydavateľov a Jarre odišiel od vydavateľstva Warner Music do EMI. Koncom roka vydal album Oxygene 3D. Išlo o živý záznam jeho špeciálneho predstavenia v Belgicku, ktoré usporiadal po 30 rokoch od uvedenia albumu Oxygene vo svete. Obraz bol robený vo formáte 3D.

V roku 2008 uskutočnil hudobné turné po Európe, ktoré bolo venované 30. výročiu vydania albumu. V rámci jeho druhej časti usporiadal aj dva koncerty na Slovensku. V bratislavskej Športovej hale Pasienky a v košickej Steel Aréne. Koncert venoval aj divákom z bývalého Česko-Slovenska, pretože najpriaznivejšie ohlasy na album Oxygene získal práve odtiaľ.

V roku 2009 odohral koncerty v rámci svetového halového turné World Arena Tour 2009/2010. Napriek plánom navštíviť viacero kontinentov ich odohral len v Európe. Na koncertoch odohral najlepšie skladby zo svojej histórie.

V roku 2010 pokračoval s druhou časťou turné. Koncepcia koncertov sa však oproti roku 2009 mierne zmenila. Koncertný program dopĺňala 3D projekcia, výber skladieb bol upravený a názov turné sa jemne upravil na World Tour 2010. Jean Michel v tomto roku koncertoval prevažne v Európe, avšak navštívil aj Turecko a Libanon. Po druhýkrát navštevuje aj Slovensko. V rámci svojho turné vystúpil 27. mája 2010 v bratislavskej Sibamac Aréne, avšak koncert 16. novembra 2010 v košickej Steel Aréne bol z technických príčin najprv presunutý, potom úplne zrušený. Na konci roka plánoval vydať ďalšie zo svojich koncertných DVD z tohto turné (snímané i vo formáte 3D) a Jarre sľubuje vydanie ďalšieho štúdiového albumu.[chýba zdroj]

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Jean Michel Jarre je synom filmového skladateľa Mauricea Jarra.

Je ženatý po tretíkrát. Prvá manželka bola Flore Guillardová (január 1975 - cca 1977), neskôr britská herečka a fotografka Charlotte Ramplingová od 7.10.1978 do roku 1998. Jeho súčasnou manželkou je francúzska herečka Anne Parillaudová (od 12.5.2005).

Jarre má 3 deti - Emilie (dcéru z manželstva s Flore Guillardovou), nevlastného syna Barnaby Southcombea a vlastného Davida (z manželstva s Charlotte Ramplingovou)

Jean Michel má dvoch nemanželských súrodencov. Brata Kevina Jarra, ktorý je americký filmový producent a režisér a sestru Stéfanie, americkú dekoratérku a produkčnú dizajnérku.

V jeho súkromnom nahrávacom štúdiu nájdete o. i. aj pravú slovenskú fujaru. Je to dar od jeho fanúšikov zo Slovenska, ktorí mu ju odovzdali počas koncertu v dánskom meste Aalborg. Jeho súkromná zbierka suvenírov sa po koncertoch na Slovensku rozrástla aj o slovenskú pastiersku píšťalu či pravú zbojnícku valašku.

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Jean Michel Jarre hrá na laserovej harfe na koncerte v Helsinkách v roku 2009.
 • 1976 - Cena Akadémie Charlesa Crosa za album „Oxygene“.
 • 1976 - Grand Prix du Disque za album „Oxygene“.
 • 1976 - Osobnosť roka ocenená časopisom People v USA].
 • 1979 - Zápis do Guinnessovej knihy rekordov za koncert v La Concorde.
 • 1981 - Čestný člen Pekingského hudobného konzervatória.
 • 1985 - Cena za Najlepší inštrumentálny album roka v USA (Zoolook).
 • 1985 - Cena Akadémie Charlesa Crosa za album „Zoolook“.
 • 1985 - Cena Victories de la Musique vo Francúzsku.
 • 1987 - Cena Victories de la Musique za album „Rendez-vous Houston“.
 • 1987 - Nový zápis do Guinnessovej knihy rekordov za najväčší koncert na svete (Rendez-Vous Houston).
 • 1987 - Európska hudobná osobnosť roka od časopisu People.
 • 1990 - Nový zápis do Guinnessovej knihy rekordov za najväčší koncert na svete (Paris La Defense: A City in Concert).
 • 1993 - Vymenovanie za Veľvyslanca dobrej vôle pri UNESCO.
 • 1994 - Cena Victories de La Musique za koncertné turné Europe in Concert.
 • 1994 - Udelenie Radu Čestnej légie od francúzskej vlády.
 • 1997 - Nový zápis do Guinnessovej knihy rekordov za najväčší koncert na svete (Koncert v Moskve).
 • 1998 - Cena od IFPI - Platinum Europe Award.
 • 2005 - HCA Veľvyslanec Festivalu Hansa Christiana Andersena.
 • 2006 - Ocenenie Poľskej televíznej akadémie Super Wiktor za koncert v Gdansku.
 • 2006 - Ocenenie mesta Gdansk Muž roka 2005.
 • 2007 - Špeciálna cena Eska Music.
 • 2008 - Ocenenie Doktor Honoris Causa získaný od moskovskej Mendelevovej Univerzity.
 • 2010 - Ocenenie britského hudobného časopisu MOJO za celoživotné dielo MOJO Honours list 2010.

Koncerty[upraviť | upraviť zdroj]

Vlastné koncerty[upraviť | upraviť zdroj]

Iné predstavenia[upraviť | upraviť zdroj]

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Single[upraviť | upraviť zdroj]

 • 1971 - La Cage/Erosmachine (7" singel)

Albumy[upraviť | upraviť zdroj]

 • 1972 - Deserted Palace
 • 1976 - Oxygene (celosvetovo vydané až v roku 1977)
 • 1978 - Equinoxe
 • 1981 - Magnetic Fields (Les Chants Magnétiques)
 • 1984 - Zoolook
 • 1986 - Rendez-Vous
 • 1988 - Revolutions
 • 1990 - Waiting for Cousteau (En Attendant Cousteau)
 • 1993 - Chronologie
 • 1997 - Oxygene 7-13
 • 2000 - Metamorphoses
 • 2002 - Sessions 2000
 • 2003 - Geometry of Love
 • 2004 - AERO (CD + DVD, obsahuje staršie skladby, prepracované a nahrané v 5.1 zvuku)
 • 2007 - TEO & TEA (CD + DVD, podobne ako v prípade albumu Aero obsahuje 5.1 verzie všetkých audiotrackov, pričom ku každému však existuje špeciálny obrazový vizuál, Bonus: Téo & Téa videoklip v high-definition rozlíšení)

Limitované edície štúdiových albumov[upraviť | upraviť zdroj]

 • 1983 - Music for Supermarkets (Musique pour Supermarchés) (oficialne vydaná len jedna kópia, ktorá sa vydražila na aukcií)
 • 2001 - Interior Music (limitovaná edícia pre Bang & Olufsen, 1000 vydaných kópií)
 • 2006 - Sublime Mix (limitovaná edícia pre Jaguar France)

Remixové albumy[upraviť | upraviť zdroj]

 • 1995 - Jarremix (10 resp. 11 skladbový album s remixami skladieb)
 • 1998 - Odyssey Through O2 (remixový album skladieb Oxygene 7-13 obsahujúci aj počítačový program na grafické prezeranie skladieb)

Kompilácie[upraviť | upraviť zdroj]

 • 1983 - Musik aus Zeit und Raum
 • 1983 - The Essential Jean Michel Jarre
 • 1985 - The Essential 1976-1986
 • 1989 - The Laser Years (Les Années Laser) (9 CD box obsahujúci Cities In Concert Houston-Lyon)
 • 1991 - Images – The Best of Jean Michel Jarre (v roku 1997 re-edícia doplnená o 2 skladby)
 • 1992 - L'intégrale (10 CD box)
 • 1998 - The Complete Oxygene (2 CD box obsahujúci Oxygene a Oxygene 7-13 spolu s bonusovou skladbou)
 • 2004 - The Essential
 • 2006 - The Symphonic Jean Michel Jarre (DVD + CD, špeciálne upravené klasické skladby Jarra v podaní symfonického orchestra)
 • 2007 - The Complete Oxygene (obsahuje 3CD - Oxygene, Oxygene 7-13, remixové CD)

Koncertné albumy[upraviť | upraviť zdroj]

 • 1982 - The Concerts in China (Les Concerts En Chine)
 • 1987 - In Concert Houston-Lyon (zremástrované CD z roku 1997 bolo doplnené o 2 skladby a premenované na Cities In Concert Houston-Lyon)
 • 1989 - Live (zremástrované CD z roku 1997 sa premenovalo na Destination Docklands)
 • 1994 - Hong Kong
 • 2005 - Koncert w stocni (ako samostatné CD vyšlo len pre stredoeurópsky trh)
 • 2006 - Live Printemps de Bourges 2002 (záznam z vystúpenia vo francúzskom meste Bourges, vydané len na iTunes)

Videozáznamy[upraviť | upraviť zdroj]

 • 1980 - Place De La Concorde (VHS, záznam koncertu z roku 1979)
 • 1989 - The China Concerts (VHS, záznam koncertu z roku 1981)
 • 1989 - Rendez-vous Houston : A City in Concert (VHS, záznam koncertu z roku 1986)
 • 1989 - Rendez-vous Lyon (VHS, záznam koncertu z roku 1986)
 • 1989 - Destination Docklands (VHS, záznam koncertu z roku 1989)
 • 1991 - Paris La Defense (VHS, záznam koncertu z roku 1990)
 • 1991 - Images : The Very Best Of (VHS, videoklipy)
 • 1993 - Europe in Concert (VHS, záznam koncertu v Barcelone z roku 1993)
 • 1995 - Concert Pour La Tolerance (Laser Disc)
 • 1998 - Oxygen in Moscow (VHS, DVD pre americký región vyšlo v roku 2000, pre európsky v roku 2007)
 • 1999 - Paris Live "Rendez-vous 98 Electronic Night" (VHS + CD záznam koncertu z roku 1998, japonské vydanie)
 • 2004 - Live in Beijing (DVD, prvé hudobné DVD v THX kvalite)
 • 2005 - Jarre in China (DVD + CD, znovuvydanie predchádzajúceho DVD s plným koncertom a extra videami)
 • 2005 - Solidarnosc Live (DVD + CD)
 • 2007 - Oxygene 3D (CD + DVD, špeciálny set obsahujúci 3D okuliare na prezretie záznamu koncertu v belgickom Linte na DVD)

Soundtracky[upraviť | upraviť zdroj]

 • 1973 - Les Granges Brûlées
 • 1991 - Palawan: Le dernier refuge (dokumentárny film)
 • 2001 - Qui Veut Devenir Une Star

Filmy s hudbou J. M. Jarra[upraviť | upraviť zdroj]

 • 1981 - Gallipoli (skladby z albumu Oxygene)
 • 1986 - 9 1/2 Weeks (skladba z albumu Les Concerts en Chine)
 • 2006 - Strajk: die Heldin von Danzig (použitá skladba z albumu Geometry of Love)

Videoklipy[upraviť | upraviť zdroj]

 • 1976 : Oxygene 4 (Oxygene)
 • 1978 : Equinoxe 4 (Equinoxe)
 • 1979 : Equinoxe 5 (Equinoxe)
 • 1981 : Magnetic Fields 2 (Magnetic Fields)
 • 1982 : Orient Express (The Concerts in China - koncertné video)
 • 1982 : Souvenir Of China (album The Concerts in China - koncertné video)
 • 1984 : Zoolook (Zoolook)
 • 1985 : Zoolookologie (Zoolook)
 • 1986 : Rendez-Vous 4 (Rendez-Vous)
 • 1988 : Revolutions (Revolutions - koncertné video)
 • 1988 : London Kid s Hankom Marvinom (Revolutions - koncertné video)
 • 1989 : Oxygene 4 (Jarre Live - video s tučniakmi)
 • 1990 : Calypso 1 (Waiting for Cousteau - 2 verzie (animované a koncertné video))
 • 1993 : Chronologie 2 (Chronologie - koncertné video)
 • 1993 : Chronologie 4 (Chronologie - 2 verzie (animované a hrané video))
 • 1993 : Chronologie 8 (Chronologie)
 • 1997 : Oxygene 8 (Oxygene 7-13 - 2 verzie (animované a hrané video))
 • 1997 : Oxygene 10 - Sash! Remix (Oxygene 7-13)
 • 1997 : Oxygene 12 (Oxygene 7-13 - video hrané iba na koncertoch)
 • 1998 : Rendez-Vous '98 s Apollo 440 (singel)
 • 1998 : Together Now s Tecuja Komurom (singel)
 • 2000 : C'est La Vie s Natashou Atlas (Metamorphoses)
 • 2000 : Tout Est Bleu (Metamorphoses)
 • 2007 : Téo & Téa (Téo & Téa)

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Elektronický mág Jarre v Bratislave predstavil album Oxygene [online]. unesco.org, 29. november 2008, [cit. 2010-01-27]. Dostupné online.
 2. UNESCO Celebrity Advocates [online]. unesco.org, [cit. 2010-01-27]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]