Budimír

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Budimír
obec
Mladší kaštieľ
Pôvod názvu: Slovanské mužské meno Budimír (vzniklo spojením slov budiť a mier)
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Košický kraj
Okres Košice-okolie
Región Šariš
Vodný tok Torysa
Nadmorská výška 209 m n. m.
Súradnice 48°47′50″S 21°18′18″V / 48,797222°S 21,305000°V / 48.797222; 21.305000
Rozloha 6,99 km² (699 ha) [1]
Obyvateľstvo 1 369 (31. 12. 2023) [2]
Hustota 195,85 obyv./km²
Prvá pís. zmienka 1289
Starosta Vojtech Staňo[3] (nezávislý)
PSČ 044 43
ŠÚJ 521221
EČV (do r. 2022) KS
Tel. predvoľba +421-55
Adresa obecného
úradu
Obecný úrad
Č. 19
044 43  Budimír
E-mailová adresa poslať email
Telefón 695 81 89, 695 83 61
Poloha obce na Slovensku
Poloha obce na Slovensku
Map
Interaktívna mapa obce
Wikimedia Commons: Budimír
Webová stránka: obecbudimir.eu
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:

Budimír (v minulosti Bud(z)imir, maď. Budamér, poľ. Budzymir) je obec na východnom Slovensku v okrese Košice - okolie.

Polohopis[upraviť | upraviť zdroj]

Budimír leží v Košickej kotline, 12 km severovýchodne od Košíc a 23 km južne od mesta Prešov. Východne od centra obce pretína kataster diaľnica D1 Prešov - Budimír, Budimír - Bidovce. Obec leží v nadmorskej výške 209 m n. m. Najvyšším bodom je kopec Viničná - 408 m n. m.

Vodné toky[upraviť | upraviť zdroj]

Vodné plochy[upraviť | upraviť zdroj]

Retenčná nádrž za obcou (na konci Uľice) smerom do lesa, je vodná nádrž, ktorá slúži ako zásobáreň vody pre miestny DHZ v prípade požiaru. Vhodná tiež na kúpanie a člnkovanie. Voda do nádrže priteká z potoka, ktorý pramení v miestnom lese.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Prvýkrát sa objavuje v listine z roku 1289, kde sa spomína Veľký a Malý Budimír ("villa Bodomer Maior et Minor Bodomer"), za vyberania pápežských desiatkov v r. 1332 - 1335 bol v Budimíre farárom Filip a budimírska fara sa počítala do drienovského archidiakonátu.

Kultúra a zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Pamiatky[upraviť | upraviť zdroj]

 • Starší kaštieľ, pôvodne neskorogotické panské sídlo z 15. storočia. Ide o dvojpodlažnú dvojtraktovú stavbu na pôdoryse obdĺžnika. Rokokovo-klasicisticky bol upravovaný v druhej polovici 18. storočia. Hlavným priestorom kaštieľa je obdĺžniková sála s valenou klenbou s lunetami na poschodí.[4] Fasáda kaštieľa je štvorosová s mierne vystupujúcim rizalitom, členená pilastrami vysokého rádu. Rizalit je ukončený trojuholníkovým štítom s tympanónom. Na ose rizalitu sa nachádzajú dva vstupy s prelamovanou rímsou supraporty. Uprostred je na podstavci umiestnená neskorobaroková socha sv. Floriána. Okná na poschodí majú bohato zdobené šambrány, s frontónmi s volútami.
 • Mladší kaštieľ, dvojpodlažná trojtraktová klasicistická stavba na pôdoryse obdĺžnika z druhej tretiny 18. storočia. Upravovaný bol v prvej polovici 19. storočia. Kaštieľ bol sídlom rodu Ujházy. V interiéri sa nachádzajú miestnosti s valenou a kláštornou klenbou. V reprezentačnej sále sa dochovali zvyšky empírových nástenných malieb.[5] Fasáda je deväťosová, so stredným trojosovým rizalitom ukončeným trojuholníkovým štítom s tympanónom, v ktorom je umiestnený erb rodu. Fasáda je členená lizénami, na bočných krídlach s horizontálnym pásovaním. Budova je vsadená do francúzskeho parku a ohradená oplotením v klasicistickom štýle. Objekt v súčasnosti patrí Slovenskému technickému múzeu, ktoré tu má depozitáre. Vo výstavných priestoroch sú inštalované v kratších, či dlhších časových intervaloch malé komorné výstavy. Okrem výstav zameraných na dejiny techniky sa tu striedajú výstavy venované histórii a umeniu.
 • Rímskokatolícky kostol Povýšenia sv. Kríža, jednoloďová pôvodne ranogotická stavba s polygonálne ukončeným presbytériom a predstavanou vežou z druhej polovice 13. storočia. V roku 1745 bol barokovo upravený. Posledné úpravy sa uskutočnili v rokoch 1878-1900. Kostol má hladké fasády členené opornými piliermi, veža je ukončená ihlancovou helmicou.
 • Evanjelický kostol, dnes využívaný ako gréckokatolícky, jednoloďová neorenesančne upravená stavba s polkruhovým ukončením presbytéria a predstavanou vežou z druhej polovice 18. storočia. Pôvodne bol postavený ako krypta evanjelickej vetvy rodu Ujházy, v roku 1879 upravený na kostol.[6] Fasáda je členená pilastrami a kordónovou rímsou so segmentovým štítom. Veža je ukončená trojuholníkovým štítom s tympanónom a ihlancovou helmicou. Evanjelickí veriaci majú v súčasnosti v obci moderný kostol.

Školstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Základná škola s materskou školou[upraviť | upraviť zdroj]

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Pred rokom 1931 existovali v Budimíre dve cirkevné školy, rímskokatolícka a evanjelická. 1. novembra 1931 na základe rozhodnutia Ministerstva školstva boli obidve školy zlúčené a vznikla Obecná ľudová škola v Budimíre. Jej vedením bol poverený vtedajší učiteľ František Duľa. Po oslobodení v roku 1945 bola škola premenovaná na národnú. 1. septembra 1957 sa riaditeľom školy stal Jozef Bavoľár. Pre účely školy bol zrekonštruovaný miestny kaštieľ, ktorý je dnes súčasťou Technického múzea v Košiciach. Keďže do školy dochádzali aj žiaci z okolitých obcí, kapacitne nepostačovala. Začalo sa s výstavbou novej budovy školy. 1. septembra 1960 bola škola premenovaná na Základnú deväťročnú školu. V školskom roku 1962/63 sa začalo vyučovať v novopostavenej školskej budove s 13 učebňami. Žiakov neustále pribúdalo, preto bola postavená ďalšia školská budova, ktorú odovzdali do užívania 1. januára 1987. Riaditeľom školy bol v tom čase Štefan Galeštok.

Zameranie školy[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa školského vzdelávacieho programu je ZŠ s MŠ Budimír zameraná na rozšírené vyučovanie jazykov od 1. ročníka a informatiky od 2. ročníka. V školskom roku 2009/10 bol v rámci ISCED1 zavedený nový predmet – Komunikačná výchova.

Vedenie školy[upraviť | upraviť zdroj]

 • Riaditeľ: PaedDr. Jana Bavoľárová
 • Zástupca riaditeľa: PaedDr. Lívia Fialková
 • Adresa: ZŠ s MŠ Budimír 11, 044 43 Budimír

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Registre obnovenej evidencie pozemkov [online]. Bratislava: ÚGKK SR, [cit. 2011-12-31]. Dostupné online.
 2. Počet obyvateľov podľa pohlavia – obce (ročne) [online]. Bratislava: Štatistický úrad SR, rev. 2024-03-28, [cit. 2024-04-10]. Dostupné online.
 3. Voľby do orgánov samosprávy obcí 2022 : Zoznam zvolených starostov [online]. Bratislava: Štatistický úrad SR, 2022-10-30. Dostupné online.
 4. Budimír - Starý kaštieľ [online]. Pamiatky na Slovensku. Dostupné online.
 5. Budimír - Nový kaštieľ [online]. Pamiatky na Slovensku. Dostupné online.
 6. Budimír [online]. Krížom - krážom. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Budimír

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]