Evarist

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Evarist
rímsky biskup
Evarist
Funkcie a tituly
Pontifikát
97/100 – 105/109
Predchodca Kliment I. Alexander I. Nástupca
Biografické údaje
Svätenia
Cirkevrímskokatolícka
Pápež
Voľba97/100
Svätec
Sviatok26. október
Odkazy
Spolupracuj na Commons Evarist
Emblem of the Papacy SE.svg Kompletný zoznam pápežov Emblem of the Papacy SE.svg

Svätý Evarist (lat. Evaristus) bol 5. rímskym pápežom (medzi rokmi 97/100 až 105/109). Bol štvrtým v rade rímskych biskupov, ktorých ustanovili svätí Peter a Pavol.

Podľa dostupných poznatkov bol Grék; niektoré pramene ako jeho vlasť uvádzajú rodisko Ježiša Krista Betlehem, teda bol židovského pôvodu. Libériov katalóg zo 4. storočia ho nazýva Aristus. Na kresťanskú vieru sa obrátil zásluhou svojho predchodcu Klimenta I., po ktorého zatknutí prebral úlohu vedenia cirkvi.

O Evaristovi je veľmi málo poznatkov; neexistuje žiaden, ktorý by sa zmieňoval o jeho živote pred nástupom na Petrov stolec. Pripadla mu úloha viesť cirkev v čase, keď značne rástol počet veriacich. Z tohto dôvodu rozdelil Rím na samostatné farnosti a každej pridelil titul, najčastejšie podľa mena niektorého z kresťanských mučeníkov. V každej z farností ustanovil jeden chrám, ktorý sa stal sídelným svätostánkom povereného hodnostára.

S Evaristovým pontifikátom sa spája niekoľko významných cirkevných nariadení - zriadil napr. zbor siedmich diakonov, a pridelil im úlohy pomáhať biskupom pri šírení evanjelia. Okrem toho napr. ustanovil, že manželský zväzok kresťanov môže požehnať iba kňaz.

Nejasné sú aj okolnosti jeho smrti. Na teóriu o skone mučeníckou smrťou za vlády cisára Trajána nejestujú presvedčivé dôkazy. Rovnako sa nepotvrdilo ani miesto jeho údajného hrobu pod Bazilikou svätého Petra. Väčšina cirkevných historikov sa domnieva, že zomrel prirodzenou smrťou.

Evaristovu podobizeň môžeme vidieť pri zhliadnutí série pápežských portrétov v Sixtínskej kaplnke či pri pohľade na jeho sochu v portiku svätopeterskej baziliky.

Jeho sviatok sa slávi 26. októbra.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Evarist

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • V. Judák, Prví Petrovi nástupcovia, článok v časopise Historická revue 12/2013, Slovenský archeologický a historický inštitút, Bratislava, ISSN 1335-6550
  • EVARIST. In: KELLY, J. N. D. Pápeži dvoch tisícročí : od sv. Petra po Jána Pavla II. Preklad Otto Havrila; ilustrácie Monika Čulenová. Vyd. 1. Bratislava : Roal, 1994. 288 s. ISBN 80-88706-00-9. S. 9.
  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.
  • The Catholic Encyclopedia - Pope St. Evaristus (po anglicky)
  • Pope St. Evaristus - saints.sqpn.com (po anglicky)


Predchodca:
Kliment I.
Pápežský znak Pápež
Evarist
(zoznam)
Pápežský znak Nástupca:
Alexander I.