Ján XVIII. (pápež)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ján XVIII.
Ioannes XVIII.jpg
Pontifikát
25. december 1003júl 1009
Základné informácie
Pôvodné meno Ioannes Phasanius
Narodenie ?
Rapagnano, Pápežský štát
Úmrtie júl 1009
Rím, Pápežský štát
Predchodca Ján XVII.
Nástupca Sergius IV.

Emblem of the Papacy SE.svg Kompletný zoznam pápežov Emblem of the Papacy SE.svg


Portal.svg Biografický portál

Ján XVIII. (lat. Ioannes Duodevicesimus), vl. menom Ioannes Phasanius (* ?, Rapagnano, Pápežský štát - † júl ? 1009, Rím) bol 141. rímskym pápežom (v období rokov 1003 - 1009).

O pápežovi Jánovi XVIII. existuje málo informácií. Vie sa, že než zasadol na pápežský stolec bol kňazom v Bazilike svätého Petra. Za pápeža bol zvolený 25. decembra 1003, podobne ako jeho predchodca rovnakého mena na nátlak Crescentiovcov, vplyvnej rímskej patricijskej rodiny.

Prejavil sa ako rázny pontifik, ktorému veľmi záležalo na usporiadaní cirkevných záležitostí. V spolupráci s nemeckým kráľom Henrichom II. sa podieľal na reorganizácii cirkevných provincií v Nemecku.

Dá sa iba domnievať či Ján XVIII. nebol iba politickou bábkou v rukách Crescentiovcov. Rovnako panujú dohady i o konci jeho pontifikátu; predpokladá sa, že v lete roku 1009 bol prinútený z pápežského postu odstúpiť. Utiahol sa do ústrania a pravdepodobne zomrel v kláštore. Nedožil sa tak konca panstva Crescentiovcov, ktorých moc v nasledujúcom roku zvrhlo ľudové povstanie.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

J. N. D. Kelly, Pápeži dvoch tisícročí, Roal, Bratislava, 1994, ISBN 80-88706-00-9


Predchodca:
Ján XVII.
Pápežský znak Pápež
Ján XVIII. (pápež)
(zoznam)
Pápežský znak Nástupca:
Sergius IV.