Konštantín I. (pápež)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Konštantín I.
88. rímsky biskup
Konštantín I.
Funkcie a tituly
Pontifikát
25. marec 708 – 9. apríl 715
Predchodca Sisin sv. Gregor II. Nástupca
Biografické údaje
Rodné menoConstantinus
Narodeniecca 664
Sýria
Úmrtie9. apríl 715
Rím, Pápežský štát
PochovanýBazilika svätého Petra, Vatikán
Svätenia
Cirkevrímskokatolícka
Pápež
Voľba25. marec 708
Odkazy
Konštantín I. na catholic-hierarchy.org angl.
Spolupracuj na Commons Konštantín I.
Kompletný zoznam pápežov

Konštantín I. (lat. Constantinus; * cca 664, Sýria – † 9. apríl 715, Rím, Pápežský štát) bol 88. pápež katolíckej cirkvi. Pápežský úrad zastával od 25. marca 708 do svojej smrti.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Konštantín zvolený po krátkom pontifikáte Sisina. Podľa jeho životopisca bol Konštantín nesmierne vľúdny. V roku 709, keď sa novozvolený ravennský arcibiskup Félix odmietol podriadiť Rímu, vyhnal ho cisár Justinián II. Neskôr sa Félix v roku 712 vrátil z vyhnanstva a zmieril sa s pápežom.

Hlavnou udalosťou Konštantínovho pontifikátu bola ročná návšteva Konštantínopol v období október 710 – október 711, čím sa až do návštevy Pavla VI. v roku 1967, stal posledným pápežom, ktorý Konštantínopol navštívil. Návšteva mala obrovský úspech. Konštantínov diakon Gregor (neskorší Gregor II.) viedol rokovania v Nikodéme. Dokázal cisárovi vysvetliť, prečo veľké množstvo kánonov, ktoré schválil Quinisextský koncil, ktorý zvolal cisár Justinián. Cisár napokon tieto pripomienky schválil. Cisár Justinián obradne pobozkal pápežove nohy, dostal od neho rozhrešenie a prijímanie a vydal dekrét, v ktorom uznáva privilégiá rímskej cirkvi a jej nadradenosť nad Ravennou. Chorý Konštantín prišiel do Ríma 24. októbra 711.

O štrnásť dní, 4. novembra 711 Justiniána zavraždili vzbúrení vojaci. Na trón nastúpil Filippus Bardanes, ktorý dohodu nerešpektoval a dohoda padla. Filippova podobizeň bola stiahnutá z mincí, kostolov a jeho meno sa vyškrtlo na všetkých dokumentoch v Ríme. Ravennský exarcha bol však proti tomu a vypukli boje. Pápež vyslal do ulíc kňazov "vyzbrojených" evanjeliami a krížmi. Filippika 3. júna 713 zvrhli a jeho nástupca Anastáz napravil škody spôsobené Filippikom a potvrdil dohodu ustanovenú medzi Konštantínom a Justiniánom.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • KONŠTANTÍN. In: KELLY, J. N. D. Pápeži dvoch tisícročí : od sv. Petra po Jána Pavla II. Preklad Otto Havrila; ilustrácie Monika Čulenová. Vyd. 1. Bratislava : Roal, 1994. 288 s. ISBN 80-88706-00-9. S. 69 – 70.


Predchodca:
Sisin
Pápežský znak Pápež
Konštantín I. (pápež)
(zoznam)
Pápežský znak Nástupca:
Gregor II.