Benedikt XI.

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Benedikt XI.
194. rímsky biskup
Benedikt XI.
Erb Benedikt XI.
Funkcie a tituly
Pontifikát
22. október 1303 – 7. júl 1304
Predchodca Bonifác VIII. Klement V. Nástupca
Biografické údaje
Rodné menoNiccolò Boccasini
Narodenie1240
Treviso, Taliansko
Úmrtie7. júl 1304
Perugia, Taliansko
Svätenia
Cirkevrímskokatolícka
Pápež
Voľba22. október 1303
Svätec
Blahorečenie24. apríl 1736
Klement XIII.
Odkazy
Benedikt XI. na catholic-hierarchy.org angl.
Spolupracuj na Commons Benedikt XI.
Emblem of the Papacy SE.svg Kompletný zoznam pápežov Emblem of the Papacy SE.svg

Blahoslavený Benedikt XI. (rodený Niccolò Boccasini; * 1240, Treviso – † 7. júl 1304 Perugia)[1] bol dominikánsky mních, 9. generál dominikánskeho rádu (1296-1298) a od 22. októbra 1303 až do svojej smrti pápež katolíckej cirkvi.

Rýchlo si získal dôveru pápeža Bonifáca VIII., ktorý ho vymenoval za kardinála v roku 1298 a často ho vysielal na mierové a diplomatické misie do Uhorska a Francúzska. Keď sa rozpútal konflikt medzi Bonifácom a kráľom Francúzska Filipom IV. Pekným, postavil sa na stranu pápeža, zariaďujúc dokonca to, aby nikto z dominikánov nespochybňoval zvrchovanosť pápeža a jeho legitímnosť vládnutia v cirkvi. Keď kráľovský agent Guillaume de Nogaret spolu s predstaviteľmi pápežovi znepriatelenej rodiny Colonna uniesli Bonifáca a uväznili ho v Angani, Boccasini bol jedným z dvoch kardinálov, ktorí sa jednoznačne postavili proti únosu a zabezpečili vyslobodenie pápeža. Po smrti Bonifáca VIII., ktorá nadišla o mesiac neskôr, to bol práve Boccasini ktorý získal uznanie konkláve a bol vybraný za pápeža, prijímajúc meno Benedikt. Konkláve bolo jedným z najkratších v histórii pápežstva. 18 kardinálov mysliac o im hroziacom nebezpečenstve zo strany Nogareta, ukončili obrad za necelý deň.

Mieril k uhladeniu sporu s Filipom IV. Pekným aj s rodinou Colonna. Odvolal exkomunikáciu vznesenú na kráľa Bonifácom VIII., nemohol však odpustiť Nogaretovi a bezprostredným účastníkom únosu, ktorých exkomunikoval 7. júna 1304. O mesiac neskôr, po zjedení čerstvých fíg zomrel náhle a prekvapujúco v Perugii na dyzentériu, čo je dôvodom podozrení, že bol otrávený prívržencami Nogareta. V podstate všetci nasledujúci pápeži, počínajúc Klementom V., zostávali pod mocným vplyvom kráľa Francúzska a sám Klement V. preniesol pápežskú rezidenciu do Avignonu, čím začal tzv. avignonské zajatie pápežov.

Benedikt XI. bol autorom zbierky kázní a komentárov do evanjelia podľa Matúša, Žalmov, Knihy Jób a Apokalypsy. Bol tiež jediným z pápežov svojej doby, ktorého Dante Alighieri neposudzoval negatívne.

Blahorečený bol 24. apríla 1736 pápežom Klementom XII..

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. CHENEY, David M.. Pope Benedict XI [online]. catholic-hierarchy.org, [cit. 2023-01-01]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Benedikt XI.


Predchodca:
Bonifác VIII.
Pápežský znak Pápež
Benedikt XI.
(zoznam)
Pápežský znak Nástupca:
Klement V.