Kalixt III.

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kalixt III.
209. rímsky biskup
Kalixt III.
Erb Kalixt III.
Funkcie a tituly
Pontifikát
8. apríl 1455 – 6. august 1458
Predchodca Mikuláš V. Pius II. Nástupca
Biografické údaje
Rodné menoAlfonso de Borja
Narodenie31. december 1378
Játiva, Španielsko
Úmrtie6. august 1458 (79 rokov)
Rím, Taliansko
Svätenia
Cirkevrímskokatolícka
Pápež
Voľba8. apríl 1455
Odkazy
Spolupracuj na Commons Kalixt III.
Emblem of the Papacy SE.svg Kompletný zoznam pápežov Emblem of the Papacy SE.svg

Kalixt III. (po latinsky: Calixtus), vlastným menom po španielsky Alonso de Borja resp. po taliansky Alfonso Borgia (* 31. december 1378, Játiva – † 6. august 1458, Rím) bol pápež.

Pápežský úrad zastával v dobe od 8. apríla 1455 do svojej smrti.

Svoju kariéru začal ako valencijský duchovný, keď bol v roku 1429 poslaný aragónskym kráľom do pevnosti Peníscola, aby prehovoril posledného protipápeža poavignonskej schizmy, aby odstúpil. Hoci bol protipápež Klement dovtedy neústupčivý, Alonsovi Borgiovi sa ho podarilo prinútiť k tomu, aby odstúpil. Stalo sa to 27. júla 1429. Z vďačnosti ho pápež Martin V. vymenoval za valencijského biskupa. Biskupský úrad zastával 15 rokov a súčasníci si ho cenili pre vzorný spôsob života a pre diplomatickú obratnosť. Túto vlastnosť dokázal v spore medzi pápežom Eugenom IV. a aragónskym kráľom Alfonzom V., kde bol úspešným sprostredkovateľom zmieru. Za odmenu sa stal valencijským kardinálom a bol povolaný na pápežský dvor.

8. apríla 1455 sa stal novým pápežom a prijal meno Kalixt III. Keďže necelé dva roky pred jeho voľbou bol dobytý Konštantínopol, Kalixt sa snažil vyzbrojiť križiacku armádu, ktorá by odrazila turecké nebezpečenstvo. Západoeurópania zostali k jeho výzvam ľahostajní, alebo účasť na križiackej výprave podmieňovali neprijateľnými požiadavkami. Podarilo sa mu vyburcovať iba ľud v Uhorsku za výdatnej pomoci žobravého mnícha Jána Kapistránskeho. Keď Turci v máji 1456 napadli Srbsko mohol dať Huňadymu k dispozícii 7 000 mužov a 13 vojnových lodí. V bitke pri Belehrade 14. júla 1456 Huňady napokon Turkov porazil.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Kalixt III.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]


Predchodca:
Mikuláš V.
Pápežský znak Pápež
Kalixt III.
(zoznam)
Pápežský znak Nástupca:
Pius II.