Petrov vrch (vrch v Štiavnických vrchoch)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Petrov vrch
vrch
Petrov vrch vľavo od Sitna
Štát Slovensko Slovensko
Región Banskobystrický
Okres Banská Štiavnica
Obec Banská Štiavnica
Časť Sitno
Pohorie Štiavnické vrchy
Podcelok Sitnianska vrchovina
Povodia Ipeľ, Hron
Nadmorská výška 949,0 m n. m.
Súradnice 48°24′26″S 18°52′11″V / 48,4073°S 18,8697°V / 48.4073; 18.8697
Orogenéza/vrásnenie alpínske vrásnenie
Najľahší výstup po zo sedla Krížna
Poloha v rámci Banskobystrického kraja
Poloha v rámci Banskobystrického kraja
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Petrov vrch (949,0 m n. m.[1]) je druhý najvyšší vrch v Štiavnických vrchoch. Leží nad obcou Štiavnické Bane, približne 6 km južne od centra Banskej Štiavnice.[2]

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Masív sa nachádza v strednej časti pohoria, v geomorfologickom podcelku Sitnianska vrchovina a časti Sitno.[3] Vrch leží v Banskobystrickom kraji, v okrese Banská Štiavnica a v katastrálnom území mesta Banská Štiavnica.[4] Najbližšími sídlami sú na východe ležiaca obec Ilija a severne situované Štiavnické Bane, západne leží Dekýš a južne obec Počúvadlo.[2] Vrch patrí do Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Petrov vrch leží v srdci pohoria, v severozápadnej časti masívu dominantného Sitna (1 009 m n. m.). Vrcholy oddeľuje sedlo Tatarská lúka, kde sa spájajú značené chodníky, vedúce na najvyšší vrch Štiavnických vrchov. Severným smerom sa nachádza Buková hora (756 m n. m.), západným Lipovie (740 m n. m.) a Haviarsky vrch (741 m n. m.), južným Holík (754 m n. m.) a východným Sitno a Sitience (775 m n. m.).[1] Severné svahy odvodňujú prítoky Jabloňovky v povodí Hrona, z južných voda odteká Klastavským potokom a z východných Šigruntským potokom, smerujúcimi do rieky Štiavnica v povodí Ipľa.[2] Na vrchol nevedie značený chodník. Juhovýchodná časť patrí do národnej prírodnej rezervácie Sitno.

Výhľady[upraviť | upraviť zdroj]

Vrchol Petrovho vrchu pokrýva súvislý lesný porast, ktorý neumožňuje rozhľad. Z malých lokalít s riedkou a nižšou vegetáciou a horskej lúky na juhovýchodných svahoch je vidieť najmä okolité vrchy Štiavnických vrchov, pri vhodných podmienkach tiež Pohronský Inovec, Vtáčnik, Kremnické vrchy, Nízke Tatry, Poľanu a Javorie.[5]

Prístup[upraviť | upraviť zdroj]

Na vrchol nevedie žiadny značený chodník, no v sedle na rázcestí Tatarská lúka sa križujú chodníky, smerujúce na Sitno. Hrebeňom je tak možný prístup aj na Petrov vrch.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Štiavnické vrchy. Turistická mapa. 1 : 50 000. Harmanec: VKÚ, a. s., 2000.
  2. a b c d Mapový portál HIKING.SK [online]. Denník N, [cit. 2022-04-06]. Dostupné online.
  3. KOČICKÝ, Dušan; IVANIČ, Boris. Geomorfologické členenie Slovenska [online]. Bratislava: Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, 2011, [cit. 2022-04-06]. Dostupné online.
  4. Názvy vrchov, dolín, priesmykov a sediel [online]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra SR, [cit. 2022-04-04]. Dostupné online. Archivované 2022-06-27 z originálu.
  5. Peakfinder [online]. peakfinder.org, [cit. 2022-04-06]. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]