Varínka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 07:53, 28. august 2013, ktorú vytvoril JAnDbot (diskusia | príspevky) (commons:Category -> commonscat)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Varínka
rieka
Varinka.jpg
Varínka pri obci Belá
Štát Slovensko Slovensko
Región Žilinský
Okres Žilina
prameň
 - poloha Chleb, Krivánska Fatra
 - výška 1 300 m
Ústie Váh
 - poloha Varín
 - výška 350 m
Dĺžka 24 km
Rád toku III.
Hydrologické poradie 4-21-05-127
Číslo recipienta 4-21-05-6465, -6533
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Varínka je riečka na severnom Slovensku, v severovýchodnej časti okresu Žilina. Je pravostranným prítokom Váhu, má dĺžku 24 km a je tokom III. rádu.

Priebeh toku

Pramení v Malej Fatre, v podcelku Krivánska Fatra, pod Chlebom (1 645,6 m) v nadmorskej výške cca 1 300 m n. m.

V pramennej oblasti sa zdrojnice vejárovito zbiehajú na začiatku Starej doliny, ktorou preteká na sever. Priberá viaceré prítoky, najvýznamnejším je Stohový potok, ktorý priteká z pravej strany, zo susednej Novej doliny. Varínka ďalej prerezáva horskú skupinu Rozsutce hlbokou tiesňavou (NPR Tiesňavy) a vstupuje do Žilinskej kotliny, do podcelku Varínske podolie.

Preteká obcou Terchová, sprava priberá Biely potok a Struháreň a stáča sa na západ. Tečie na styku Žilinskej kotliny a Kysuckej vrchoviny, zľava priberá Bránicu, pri obci Belá Beliansky potok a Bačinský potok, ďalej tečie medzi obcami Stráža na pravom brehu a Dolná Tižina na ľavom brehu. Následne priberá zľava Kúr, preteká územím s dobre zachovanými brehovými porastmi (prírodná pamiatka Krasniansky luh) a stáča sa na juh. Tečie popri obciach Krasňany a Varín a v katastrálnom území obce Varín ústi v nadmorskej výške približne 350 m n. m. do Váhu.

Varínka je prevažne vysokohorským typom rieky bystrinného charakteru, za obcou Terchová ukladá balvany i jemnejšie nánosy štrku a vytvára početné sihote.

Územie európskeho významu

Tok rieky Varínka[1] o výmere 154,59 ha je územím európskeho významu. Predmetom ochrany sú penovcové prameniská, vlhkomilné vysokobylinné lemové spoločenstvá na poriečnych nivách od nížin do alpínskeho stupňa, lužné vŕbovo-topoľové a jelšové lesy a druhy európskeho významu: zvonček hrubokoreňový (Campanula serrata), bystruška potočná (Carabus variolosus), spriadač kostihojový (Callimorpha quadripunctaria), kunka žltobruchá (Bombina variegata), vydra riečna (Lutra lutra) a netopier obyčajný (Myotis myotis).

Referencie

Galéria

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Varínka.