Istanbul: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
d
chýba zhrnutie úprav
d
d
== Historické názvy ==
===Prehľad ===
Na mieste Istanbulu stávala pôvodne grécka osada '''Byzantion''', založená už v [[7. storočie pred Kr.|7. stor. pred Kr.]] Roku [[324]] založil a [[11. máj]]a roku [[330]] [[Rímska ríša|rímsky]] cisár [[Konštantín Veľký]] slávnostne otvoril prebudované mesto a premenoval ho na '''Konštantínopol''', t. j. ''Konštantínovo mesto''. Konštantínopol sa popri [[Rím]]e stal hlavným mestom Rímskej ríše. [[Slovania]] prakticky odpočiatkuod počiatku používali varianty názvu '''Carihrad''' (teda ''C(is)árovo mesto''), pretože sa vyskytuje už v [[Nestorova kronika|Nestorovej kronike]]. V roku 1930 dostalo mesto oficiálne názov Istanbul; tento názov sa však neoficiálne používal už dávno predtým.
 
=== Podrobnosti ===
== Pamiatky ==
* Chrám Božej múdrosti, [[Hagia Sofia]], postavený v 6. storočí cisárom [[Justinián]]om, od roku 1453 do 20. storočia slúžil ako mešita, dnes ako múzeum.
* [[Modrá mešita (Istanbul)]] Modrá mešita alebo tiež nazývaná mešita sultána Ahmeda I.. Mešita bola postavená za Ahmedovej vlády v rokoch 1609 až 1615. Pomenovanie modrá mešita je odvodené z bohatej výzdoby interiéru mešity modrými štvorcovými obkladačkami. Modrá mešita je jednou z najznámejších a najnavštevovanejších pamiatok Istanbulu.<ref>http://www.eslam.de/begriffe/b/blaue_moschee.htm</ref>
* [[Topkapi]] je rozsiahly palácový komplex v centre Istanbulu, ktorý bol vyše 380 rokov oficiálnou rezidenciou sultánov Osmanskej ríše. Stavba komplexu začala roku 1453 a dokončená bola roku 1465.Posledným sultánom, ktorý obýval palác Topkapi bol sultán Mahmúd II. (do 1839 roku). Jeho nasledovník sultán Abdülmecid I. preniesol svoje sídlo do nového paláca Dolmabahçe a Topkapi odvtedy prestalo byť oficiálnou rezidenciou sultánov. Jedna z najznámejších pamiatok Istanbulu.
* [[Galatská veža]] z roku 1348, pôvodne obranná stavba [[janov]]skej obchodnej štvrte [[Pera]], bola po stáročia najvyššou budovou v meste. Dnes dominuje panoráme severne od [[Zlatý roh|Zlatého rohu]].<ref>http://www.lonelyplanet.com/turkey/istanbul/sights/architecture/galata-tower#ixzz3f6ACHCm9</ref>
4 290

úprav

Navigačné menu