Preskočiť na obsah

Čankajšek

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Ťiang Ťie-š’)
Čankajšek
Čankajšek
Čankajšek, podpis (z wikidata)
1. Prezident Čínskej republiky
V úrade
1. marca 1950 – 5. apríla 1975
Predchodca Li Zongren (úradujúci) Yen Chia-kan Nástupca
V úrade
20. mája 1948 – 21. januára 1949
Predchodca Čankajšek sám (ako predseda Národnej vlády Číny) Li Zongren (úradujúci) Nástupca
Biografické údaje
Narodenie31. október 1887
Fenghua, Čína
Úmrtie5. apríl 1975 (87 rokov)
Tchaj-pej, Taiwan
Odkazy
Spolupracuj na CommonsČankajšek
(multimediálne súbory)

Čankajšek (čín. 蔣介石Ťiang Ťie-š’, pchinjin: Jiǎng Jièshí alebo Ťiang Čung-čeng, angl. Chiang Kai-shek; * 31. október 1887, Fenghua, Čína – † 5. apríl 1975, Tchaj-pej, Taiwan) bol vodca Kuomintangu (國民黨, Guomindang, KMT, Národná strana) a medzi rokmi 1928-1975 faktický líder Čínskej republiky, od roku 1948 do smrti jej prezident.

Narodil sa v meste Fenghua v provincii Če-ťiang. Pochádzal z bohatej rodiny obchodníka so soľou. Rozhodol sa pre kariéru v armáde a v roku 1907 sa vydal študovať na Cisárskej japonskej vojenskej akadémii. Tam bol ovplyvnený protimandžuskými myšlienkami a v roku 1911, po vypuknutí povstania vo Wu-čchangu, sa vrátil do vlasti, aby bojoval v revolučnej armáde. Revolúcia bola úspešná a Čankajšek sa stal jedným zo zakladajúcich členov Kuomintangu.

Po Sunjatsenovej smrti v roku 1925 nastúpil Čankajšek na čelo Kuomintangu. Pozícia ústrednej vlády bola veľmi slabá a veľké časti Číny boli ovládané polosamostatnými militaristami, ktorí medzi sebou zvádzali vzájomné boje. V roku 1926 sa pustil do ofenzívy proti lokálnym vládcom za zjednotenie Číny. V roku 1927 sa rozhodol očistiť stranu od komunistov, nečakane ich napadol a počas Šanghajského masakru tisíce z nich zabil, ostatní boli vylúčení zo strany.

Po rokoch občianskych nepokojov sa mu v roku 1928 podarilo dobyť Peking a podrobil sa mu aj vládca Mandžuska Čang Sue-liang. V tom istom roku sa Čankajšek stal prezidentom Číny a ustanovil svoju vládu v Nankingu. Vylúčenie komunistov zo strany a ich podpora Sovietskym zväzom viedla k občianskej vojne. V decembri 1936 odletel Čankajšek do Si-anu, aby velil veľkému útoku na komunistov, ktorí mali základňu v Jen-ane. Jeho generáli na čele s Čang Sue-liangom však mali iné plány, Čankajška zajali a primäli ho spojiť sa s komunistami proti Japoncom. Tato aféra je známa ako Sianský incident.

Počas 2. svetovej vojny Japonci najskôr dobyli roku 1937 Šanghaj, a neskôr i hlavné mesto Nan-ťing (Nanking). Hlavným mestom sa v lete 1938 stal Čunking. Odmietal sa Japoncom podrobiť, ale aj napriek nemalej podpore poskytovanej Spojenými štátmi ich nedokázal vyhnať. V roku 1945, po kapitulácii Japonska, bol Kuomintang príliš slabý, aby dokázal obnoviť vládu v oslobodených teritóriách a tie získavali komunisti. V následnej občianskej vojne ťahal Čankajšek za kratší koniec a po tom, ako komunisti obkľúčili Čcheng-tu, posledné mesto na pevnine držané Kuomintangom, odletel 10. decembra 1949 na ostrov Taiwan.

Čankajškova vláda sa presunula do Tchaj-peja. Až do svojej smrti bol prezidentom Čínskej republiky. Napriek demokratickej ústave fakticky fungovala diktatúra jednej strany a všetky vládne posty boli v rukách presídlencov z pevniny. Podporoval priemyselný a ekonomický rozvoj a aj vďaka americkej zahraničnej pomoci pričlenil Taiwan k ázijským tigrom.

Zomrel vo veku 87 rokov na zápal pľúc.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Čankajšek