Preskočiť na obsah

Kostol Ducha Svätého (Žehra)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 15:17, 12. december 2012, ktorú vytvoril Pe3kZA (diskusia | príspevky) (Verzia používateľa 91.219.132.170 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Pe3kZA)
Svetové dedičstvo UNESCO
Svetové dedičstvo UNESCO
Kostol Ducha Svätého
kostol
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Košický
Okres Spišská Nová Ves
Obec Žehra
Súradnice 48°58′43″S 20°47′35″V / 48,97861°S 20,79306°V / 48.97861; 20.79306
Štýl románsky sloh
Dokončenie 13. storočie
Cirkev rímskokatolícka
Zasvätenie Svätý Duch
Poloha v rámci Slovenska
Poloha v rámci Slovenska
Wikimedia Commons: Žehra
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
Kostol Ducha Svätého*
Národná kultúrna pamiatka
Typ: sakrálna stavba
Obec: Žehra
História zápisu
Poradové č.: 66.**
Zápis: 1985
Poznámka: UNESCO***
Znak SR
Znak SR
* názov podľa Zoznamu NKP
** číslo v Zozname NKP
*** zápis v UNESCO World Heritage Sites

Kostol Ducha Svätého je neskorománska sakrálna stavba z druhej polovice 13. storočia nachádzajúca sa v obci Žehra v okrese Spišská Nová Ves v Košickom kraji.

História vzniku

Stavba kostola, patriaceho k typickým stavbám prechodného, neskorománskeho obdobia, prebiehala v rokoch 1245 - 1275. Spočiatku mal rovné stropy. Presbytérium dostalo klenbu asi v polovici 14. storočia, loď asi v roku 1380, pričom klenba sa zachytila o stredný stĺp. Takto vznikol dvojloďový kostol. Veža má typické okienka prechodného slohu. Jej charakteristickú cibuľovitú drevenú kupolu dostavali v roku 1769.

Opis

Najvzácnejšie pamiatky v kostole predstavujú nástenné maľby, tvoriace ucelený ikonografický cyklus. Je nimi pokryté celé presbytérium, víťazný oblúk i celá severná stena. Najstaršie maľby vznikli na konci 13. storočia, prípadne v 14. storočí. Umelecky najhodnotnejšia je výmaľba presbytéria. Sú tu umiestnené medailóny s bustami prorokov ako predchodcov kresťanstva a uhorských kráľov sv. Štefana a Ladislava. Na klenbe sú štyri výjavy pripomínajúce byzantské ikony: Trojica vyobrazená ako jeden človek s troma hlavami, Abrahámovo lono, Kristus v mandorle a Madona s dieťaťom. Stredná, hlavná časť stien, obsahuje pašijový cyklus šiestich obrazov.

Maľby majú vysokú umeleckú hodnotu a prezrádzajú majstra, ktorý vychádzal z talianskeho maliarstva, ale poznal aj prvky byzantské. Cyklus sa začína Poslednou večerou, nasleduje Judášov bozk ako symbol zrady, na zadnej stene Kristus pred Pilátom a Bičovanie, na pravej stene Ukrižovanie a Snímanie z kríža. Uprostred prednej steny je malý výjav Bolestný Kristus. Pozornosť si zaslúžia aj maľby Korunovanie Panny Márie, Zvestovanie a protimorových svetcov Kozmu a Damiána.

Pre kostol je typická drevená cibuľovitá kupola

Výmaľba severnej steny kostola vznikla v druhej polovici 15. storočia, podobne aj Posledný súd vo víťaznom oblúku. Na vrchu medzi klenbami sú obrazy Smrť Panny Márie a Korunovanie Panny Márie. Strednú časť vypĺňa cyklus s ladislavovskou legendou. V roku 1954 sa našli dve staršie maľby vysokej umeleckej a ikonografickej hodnoty asi z roku 1420. Sú to Pieta a Živý kríž. Bohatý na symboliku je Živý kríž pozostávajúci z dvoch častí. Prvá predstavuje Synagógu, t. j. Starý zákon, druhá Ekléziu, t. j. Nový zákon.

Vzácne je i zariadenie kostola. Kamenná krstiteľnica pochádza z 13. storočia. Oltáre a kazateľnica pochádzajú z polovice 17. storočia, ale ich súčasťou sú aj časti oveľa staršie. Na bočnom oltári Panny Márie z roku 1663 je gotická oltárna skriňa z roku 1510 so sochami zo začiatku 15. storočia. Na oltári sv. Mikuláša je skriňa a socha z roku 1510.

Súčasť kultúrneho dedičstva

Kostol Sv. Ducha bol pre svoj historický a umelecký prínos zapísaný v roku 1985 do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Jeho vklad do celosvetových kultúrnych dejín potvrdilo v roku 1993 i zapísanie do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO ako súčasť súboru Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia.

Iné projekty

Externé odkazy