Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svetové dedičstvo UNESCO
Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia*
Lokalita Svetového dedičstva UNESCO

Spis Castle 01.JPG
Štát Slovensko Slovensko
Typ kultúrna pamiatka
Kritériá iv
Identifikačné č. 620
Región** Európa a Severná Amerika
História zápisu
Zápis 1993  (17. zasadnutie)
Dodatky 2009
* Názov ako je zapísaný v zozname Svetového dedičstva.
** Klasifikované regióny podľa UNESCO.

Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia (angl. Levoča, Spiš Castle and the associated cultural monuments) je názov súboru kultúrnych pamiatok Slovenska, ktorý je od roku 1993 zapísaný v Zozname Svetového dedičstva UNESCO. Ide o jedinečný komplex pamiatok mimoriadnej kultúrnej a historickej hodnoty, nachádzajúci sa na katastrálnych územiach niekoľkých miest a obcí okresov Levoča a Spišská Nová Ves v Prešovskom a Košickom kraji.

Levoča[upraviť | upraviť kód]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Levoča

Levoča so svojím historickým jadrom predstavuje unikátny komplex architektonických pamiatok gotiky a renesancie zoskupených na najväčšom stredovekom námestí v Európe. Centrum obohnané 2,5 km dlhými mestskými hradbami, so zachovalými meštianskymi domami i verejnými budovami si do súčasnosti zachovalo stredoveký ráz. Najvýznamnejšími pamiatkami sú:

Dielo Majstra Pavla z Levoče[upraviť | upraviť kód]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Dielo Majstra Pavla z Levoče

Spišský hrad[upraviť | upraviť kód]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Spišský hrad

Hrad, s rozlohou viac ako štyri hektáre patriaci k najväčším hradným komplexom v strednej Európe, sa nápadne vyníma na rozľahlej vyvýšenine na hlavnom cestnom ťahu medzi Spišom a Šarišom. Jeho vznik sa datuje do 11. - 12. storočia, kedy bol postavený na mieste niekdajšieho paleolitického sídliska; v neskoršom období v súvislosti so zmenami majiteľov i funkcií bol viackrát stavebne upravovaný. Významne sa zapísal do dejín Uhorska - v 15. storočí sa stal sídlom Jiskrových bratríckych vojsk; 2. februára 1487 sa na ňom narodil budúci uhorský kráľ Ján Zápoľský. Národná kultúrna pamiatka

Spišské Podhradie[upraviť | upraviť kód]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Spišské Podhradie

Mesto v okrese Levoča, ktorého pôvod spadá do polovice 13. storočia. Od počiatku sa vyvíjalo ako poddanská obec Spišského hradu. Po stáročia to bolo mestečko remeselníkov a poľnohospodárov s obmedzenými právami. V jeho blízkosti sa vyvíjala Spišská Kapitula, ktorá bola v roku 1949 pričlenená pod Podhradie. Štatút mesta nadobudlo v prvej polovici 14. storočia. V meste sa zachovali ulice obstavané pôvodne renesančnými meštianskymi domami.

Na katastrálnom území Spišského Podhradia sa nachádza niekoľko prírodných pamiatok - travertínových kôp (najznámejšou z nich je Dreveník).

Spišská Kapitula[upraviť | upraviť kód]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Spišská Kapitula

Kedysi samostatná obec, dnes súčasť mesta Spišské Podhradie. Duchovné centrum Spiša, sídlo spišského prepošta (od konca 12. storočia) a dodnes spišského biskupa. Najvzácnejšou historickou pamiatkou je románska Katedrála svätého Martina z druhej polovice 13. storočia.

Žehra[upraviť | upraviť kód]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Žehra

Obec v spišskonovoveskom okrese, ktorej najvzácnejšou historickou pamiatkou je neskororománsky Kostol Ducha svätého s unikátnou nástennou výmaľbou (národná kultúrna pamiatka).


Zdroje[upraviť | upraviť kód]

  • V. Jankovič, Národné kultúrne pamiatky na Slovensku, Osveta, Martin, 1984
  • Encyklopédia Slovenska, Veda, Bratislava 1980
  • Poprad a Spiš, turistický sprievodca, Dajama, Bratislava
  • Št. Pisoň, Hrady, zámky a kaštiele na Slovensku, Osveta, Martin, 1973

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]


Súradnice: 49°00′24″S 20°44′50″V / 49,006672°S 20,747337°V / 49.006672; 20.747337