Alcuin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Raban Maur (vľavo) predkladá na odporúčanie Alcuina (uprostred) svoje dielo mohučskému arcibiskupovi Otgarovi.
Manuscriptum Fuldense, asi 831/840

Alcuin (Alkuin, Alch-wine, angl. Ealtwine (priateľ chrámu)) (* 735, Northumbria – † 19. máj 804, Tours) bol anglický filozof, anglosaský mních, odchovanec yorkskej školy, učiteľ a radca Karola Veľkého, potom opát v Tours.

Zakladateľ a organizátor stredovekého školstva. Alcuin sa v roku 796 stal opátom v Saint-Denis.

Jeho príchod na európsku pevninu je jedna z najvýznamnejších udalostí stredovekých dejín ducha. Až do doby Karola Veľkého cirkev podľa formule Augustínovho Božieho štátu ignorovala svetský štát a jeho zriadenie; až za veľkého franského kráľa došlo k spolupráci a obojstranne prospešnej vzájomnej podpore, ktorá umožnila rozkvet scholastickej filozofie.

Alcuin je vlastným zakladateľom scholastiky. Karol Veľký, ktorý sa zhrozil zo všeobecnej nevzdelanosti panujúcej v jeho ríši najmä medzi kňazstvom, začal zakladať školy a povolával na ne vynikajúcich cudzincov. Jedným z nich bol aj mních Alcuin.

Zorganizoval vzornú kláštornú školu v Tours, ktorá udala smer aj cieľ celému stredovekému školstvu a vzdelaniu. Aj keď budoval dvornú školu, dal jej cirkevný charakter. Začal oddelením dialektiky od slobodných umení a urobil z nej špeciálnu vedu nepriamo stotožňovanú s filozofiou ako so schopnosťou systematizovať problémy viery. Je to naturarum inquisitio, rerum humanarum divinarumque cognitio quantum homini possibile est aestimare (prirodzených vecí skúmanie, ľudských a božských vecí poznanie - natoľko, nakoľko je človek v stave to hodnotiť).

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.