Dolina Dudowa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dolina Dudowa
dolina
Dolina Dudowa, v prostriedku Wyżnia Dudowa Rówień, vyššie sú steny Dudowych Spadów
Štát Poľsko Poľsko
Región Malopoľské vojvodstvo
Okres Tatranský
Obec Kościelisko
Pohorie Západné Tatry
Súradnice 49°14′59″S 19°49′27″V / 49,249722°S 19,824167°V / 49.249722; 19.824167
Poloha v Poľsku
Poloha v Poľsku
Poloha v rámci Tatier
Poloha v rámci Tatier
Wikimedia Commons: Dolina Dudowa
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
Roklina Między Ściany v dolnej časti Doliny Dudowej

Dolina Dudowa je orograficky pravé oddelenie Doliny Chochołowskej na poľskej strane Západných Tatier. Pomenovaná je podľa poľského priezviska Duda. Začiatok doliny je vo výške 995 m n. m., neďaleko Polany pod Jaworki. Dolina je orientovaná juhovýchodným smerom ku Przełączkę pod Kufą (1 476 m n. m.). Od juhu sa nad dolinou vypína Kominiarski Wierch (1 829 m n. m.) a na západe Dudowe Spady. Na východe Kufą. Severnú hranicu tvorí lesnatý chrbát kopca Wielki Opalony Wierch (1 485 m n. m.), Mały Opalony Wierch (1 448 m n. m.), Spaloną Czubą (1 257 m n. m.) a Jamską Czubą (1 108 m n. m.).

Dolná časť doliny má charakter skalnatej rokliny nazvanej Między Ściany. V jej stenách sú početné jaskyne. Vyššie, na jej pravej strane, sa rozprestiera Wyżnia Dudowa Rówień. Vysoko nad dnom doliny, blízko jej ústia nachádza sa Polana Jamy. Dolinou preteká Międzyścienny Potok, ktorý pramení vo výške okolo 1 200 m n. m. v hornej časti Wyżniej Dudowej Równi. Na mnohých miestach sa stráca pod zemou a na vysokých prahoch rokliny Między Ściany vytvára vodopády.

V doline sa nachádza niekoľko jaskýň. Okrem iných: Nyża w Wąwozie Między Ściany, Schronisko w Międzyścianach I, Schronisko w Międzyścianach II, Schronisko w Międzyścianach „nad II“, Szczelina Zawaliskowa nad Kufą, Schronisko przy Ścianach, Dudowa Studnia, Schronisko Dudowe, Schronisko Dudowe Górne, Schron w Piecach, Jaskinia pod Baranami, Jaskinia Lodowa nad Kufą, Szczelina przy Lodowej nad Kufą a Schron pod Kufą Zachodni.

Príroda ponúka zaujímavú a vzácnu flóru. Okrem iných tu rastie: vratičník mnohozárezový, krivec najmenší a hmyzovník muchovitý.

Turistika[upraviť | upraviť zdroj]

  • Turistická značka čierna – Ścieżka nad Reglami, začína sa trochu vyššie na mieste Polany pod Jaworki, vedie po dne Doliny Dudowej blízko je ústia, potom prechádza cez Jamskie Siodło do susednej Doliny Huciańskej a pokračuje do Doliny Lejowej a Kościeliskiej.
    • Čas túry z Doliny Chochołowskiej na Jamskie Siodło: 15 min, ↑ 10 min.
    • Čas túry z Doliny Kościeliskiej na Jamskie Siodło: 1:55 h, rovnako naspäť.

Roklina Między Ściany a horná časť Doliny Dudowej pre turistov nie sú prístupné.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Dolina Dudowa na poľskej Wikipédii.