Kvetnica (dolina)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kvetnica
dolina
Kvetnica v zajatí flóry
Štát Slovensko Slovensko
Región Prešovský kraj
Okres Poprad
Pohorie Vysoké Tatry
Povodie Poprad
Nadmorská výška m n. m.
Súradnice 49°09′41″S 20°09′17″V / 49,161389°S 20,154722°V / 49.161389; 20.154722
Poloha v rámci Slovenska
Poloha v rámci Slovenska
Poloha v rámci Tatier
Poloha v rámci Tatier
Wikimedia Commons: Kvetnica
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
Bohatá kvetena Kvetnice
Kvetnica

Kvetnica (dávnejšie Záhradka), (poľ. Wielicki Ogród, zriedkavejšie Kwietnik, dávnejšie už zabudnutý Pośrédnni Wielicki Ogród, nem. Blumengarten, Unterer Blumengarten, Felkaer Blumengarten, maď. Virágoskert, Alsó Virágoskert, dávnejšie Virágkert) je časť Velickej doliny nad Večným dažďom vo Vysokých Tatrách. Nachádza sa v nadmorskej výške 1 820 m n. m. – 1 840 m n. m.[1]

Chránená príroda[upraviť | upraviť zdroj]

Vznikla po ústupe ľadovca, ktorý zanechal nad Velickým plesom morénový val. Veľké ľadovcové jazero sa časom zmenšilo na súčasné Kvetnicové pliesko. Po dávnom jazere zostali sedimenty bohaté na humus, na ktorom vznikla jedna z najbujnejších vysokohorských tatranských botanických lokalít. Prispieva k tomu dolinou pretekajúci Velický potok, ktorý sa na čele morény mení na Velický vodopád vtekajúci do Velického plesa. V okolí Kvetnicového plieska rastie kamzičník rakúsky (Doronicum austriacum), mačucha cesnačkovitá (Adenostyles alliariae), starček (Senecio nemorensis), kýchavica biela Lobelova (Veratrum lobelianum Bernh), iskerník platanolistý (Ranunculus platanifolius), prilbica tuhá pravá a iné.

Táto časť Velickej doliny je prírodnou rezerváciou, ktorá je chránená pre Veľmi labilný geosystém v strednej časti Vysokých Tatier s pestrým a bohatým zastúpením glaciálnych (i akumulačných - vzácne sú ózy) foriem georeliéfu na kryštaliniku a s mimoriadne pestrou montánnou až subniválnou vysokohorskou vegetáciou a faunou.[2] V dávnych časoch sa v doline pásol dobytok a ovce.

Názov[upraviť | upraviť zdroj]

Poukazuje na bohatú vegetáciu horských lúk tejto lokality.[1]

Botanický prínos[upraviť | upraviť zdroj]

Prvý dolinu v roku 1644 spomína kežmarský prírodovedec Dávid Fröhlich pod názvom Würtzgarten – záhrada korenín. Kvetnica upútala pozornosť v švédskeho botanika Görana Wahlenberga.[1]

Plesá[upraviť | upraviť zdroj]

Kvetnicové pliesko[1]

Turistika[upraviť | upraviť zdroj]

Dolinou vedie zeleno značkovaný turistický chodník z Tatranskej Polianky cez Poľský hrebeň (2 200 m n. m.) na Lysú Poľanu. Do doliny vedie žlto značená trasa zo Starého Smokovca, na ktorú sa pripája modro značená trasa z Tatranských Zrubov. Spodnou časťou doliny vedie Tatranská magistrála z Hrebienka alebo od Popradského plesa.[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c d BOHUŠ, Ivan. Od A po Z o názvoch Vysokých Tatier. 1. vyd. Tatranská Lomnica : ŠL TANAPu, 1996. ISBN 80-967522-7-8. S. 457.
  2. Velická dolina. In: Zoznam osobitne chránených častí prírody SR [online]. Banská Bystrica: Štátna ochrana prírody SR. Dostupné online.
  3. ADAMEC, Vladimír; ROUBAL, Radek. Turistický sprievodca Vysoké Tatry. 1.. vyd. Bratislava : Šport, 1972. 182 s. 77-002-72.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Wielicki Ogród na poľskej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]