Preskočiť na obsah

Dolina Bystrej

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dolina Bystrej
dolina
Dolina Bystrej. Pohľad z chodníka na Nosal
Štát Poľsko Poľsko
Región Malopoľské vojvodstvo
Okres Tatranský
Obec Zakopané
Pohorie Západné Tatry
Súradnice 49°15′59″S 19°58′44″V / 49,266389°S 19,978889°V / 49.266389; 19.978889
Poloha v Poľsku
Poloha v Poľsku
Poloha v rámci Tatier
Poloha v rámci Tatier
Wikimedia Commons: Dolina Bystrej
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Dolina Bystrej je horská dolina v poľských Západných Tatrách, v jej ústí ohraničená svahmi Nosala a Krokwi.

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

V hornej časti sa začína na Hlavnom hrebeni Západných Tatier na úseku od Kondratovej kopy (poľ. Kopy Kondrackiej) (2 005 m n. m.) po Kasprov vrch. Koniec doliny sa nachádza v Kuźnicach vo výške 930 m n. m.. Má niekoľko odvetví:

Opis doliny[upraviť | upraviť zdroj]

Dolina Bystrej je dlhá 6 km a zaberá plochu okolo 17 km². Vytvárajú ju sedimenty a kryštalické horniny. Modelovali ju na mnohých miestach ľadovce a krasové procesy. Zostali po nich početné jaskyne a skalné dutiny. Najznámejšia z nich je: Jaskinia Magurska, Jaskinia Bystrej a Jaskinia Kasprowa Niżnia. V dôsledku pórovitosti vápencového podložia je veľká časť údolia suchá, pretože voda prúdi pod zemou najmä v dolných častiach doliny. Na mnohých miestach vyviera na povrch doliny. Najväčšie pramene sú: Wywierzysko Bystrej, Goryczkowe Wywierzysko, Kasprowe Wywierzysko. Dolinou preteká potok Bystra.

Dolina Bystrej je známa silne vejúcimi vetrami. Na osi Tichá dolina – Dolina Bystrej sa vytvára silný aerodynamický prúd vzduchu a veterné víry. Dolinu v minulosti devastovalo pasenie dobytka, banícka a hutnícka činnosť. Ich vplyvom boli vyťažené lesy, na svahoch kosodrevina, čo spôsobilo obnaženie horných častí doliny a eróziu jej úbočí. Po ukončení tejto činnosti sa príroda pomaly zregenerovala. Aj napriek tomu po obnažených úbočiach do doliny padajú lavíny.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Začiatok doliny bol v dávnej minulosti hospodársky využívaný. Stáli tu kováčske dielne, huty a detské sanatórium. V súčasnosti tu sú: dolná stanica lanovky na Kasprov vrch, informačná kancelária TOPR, obytné budovy, hotel Jaworzynka, obchody, kláštor Albertynów, kláštor Albertynek na Kalatówkach, Horský hotel PTTK Kalatówki. Do Kuźnic smerujú cesty privádzajúce do ústia doliny autá, autobusy a sú výpadovkou do mnohých tatranských dolín.

Keďže dolina je v tesnej blízkosti Zakopaného bola v dávnej minulosti intenzívne hospodársky využívaná. Dôkazom toho sú vyťažené lesy na ktorých vznikli poľany (haly): Hala Jaworzynka, Hala Kasprowa, Hala Goryczkowa, Hala Kondratowa a Hala Kalatówki. Pasenie dobytka a oviec, ale aj bylinkári a turisti, ktorí dolinu vo veľkej miere navštevovali, spôsobili nemalé a niekedy aj nezvratné škody na rastlinstve. V zime dolinu často navštevujú lyžiari, ktorí najradšej chodia do Doliny Goryczkowej, kde sú lyžiarske vleky. Dolina je súčasťou Tatrzańskiego Parku Narodowego. Doliny – Kondratowa, Goryczkowa, Kasprowa a Mała Jaworzynka sú prísne chránené prírodné rezervácie.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Dolina Bystrej na poľskej Wikipédii.