Dolina Strążyska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dolina Strążyska
dolina
Dolina Strążyska a Giewont
Štát Poľsko Poľsko
Región Malopoľské vojvodstvo
Okres Tatranský
Obec Zakopané
Pohorie Západné Tatry
Súradnice 49°16′13″S 19°55′57″V / 49,270278°S 19,9325°V / 49.270278; 19.9325
Poloha v Poľsku
Poloha v Poľsku
Poloha v rámci Tatier
Poloha v rámci Tatier
Wikimedia Commons: Dolina Strążyska
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Dolina Strążyska (správne Dolina Strążysk) je dolina v poľských Západných Tatrách. Leží medzi Dolinou ku Dziurze a Dolinou za Bramką. Samotný názov doliny pochádza od poľského slova „strąga“, (slov. strunga je ohrada, v ktorej valasi doja ovce)

Topografia[upraviť | upraviť zdroj]

Dolina za začína vo výške 900 m n. m. pri Drodze pod Reglami, na konci ul. Strążyskiej V Zakopanom a vedie až k stenám Giewontu, ktorý ju ohraničuje na južnej strane. Západnú stranu doliny tvorí Grzybowiec a Łysanki so Samkowou Czubou, na východe zas Juhaska Kopa v Długim Giewoncie skalný pilier, potom chrbát Wyżniej Suchej Przełęczy, Niżnia Sucha Przełęcz, Suchy Wierch, Sarnia Skała a jej chrbát Grześkówki. Nad vodopádom Siklawica chrbát Styrżnika rozdeľuje hornú časť Doliny Strążyskiej na dve menšie dolinky, ktoré formujú jej horné poschodie: východné Dolinu Wielkiej Równi a západné Mału Dolinku. Hlavná časť doliny má ešte niekoľko menších bočných oddelení: Samkowy Żleb, Dolina Grzybowiecka, Koński Żleb a Sarni Żleb.

Opis doliny[upraviť | upraviť zdroj]

Dolina vznikla dôsledkom tektonického zlomu na mieste, kde sa začína Żleb Kirkora. Má plochu 4 km², a dĺžku 3 km. Celú dolinu vytvárajú sedimentárne horniny. Dolina je zarastená lesmi a na jej oboch stranách sú početné skalné veže. Medzi najvýznamnejšie patria: Kominy Strążyskie, Skała Jelinka, Kapelusze, Kiernia, Czarna Turnia. Cez dolinu preteká bystrý Strążyski Potok. Táto tichá dolina je obľúbeným miestom návštev mnohých turistov.

Takmer na začiatku doliny je poľana Młyniska, na ktorej stojí lesovňa TANAPu. V hornej časti doliny je neveľká Polana Strążyska, na ktorej sa nachádzajú dva salaše, bufet a veľká skala, ktorú pomenovali Sfinks. Na poľane sa stretávajú turistické chodníky.

V minulosti bola dolina vypásaná, najmä na Hali Strążyskiej. Najstaršie zachované dokumenty, ktoré sa o doline zmieňujú sú z roku 1605. Názov doliny pochádza z roku 1669. V roku 1961 bolo vypásanie dobytka a oviec zakázané.

Dolina je populárnym cieľom mnohých turistov. Je obľúbená aj preto, lebo cez ňu prechádza turistický chodník na Giewont. V ústí doliny stojí vila „Roma“, je tu parkovisko a konečnú tu majú autobusy.

Napriek blízkosti Zakopaného a vysokej návštevnosti sú lesy v dobrom stave. Na Samkowej Czubie a na Grześkówkach stále rastie pôvodný bukovojedľový les a zriedkavo sa vyskytuje tis. Severné steny Giewontu sú porastené bohatou flórou. Rastú tu mnohé vzácne rastliny ako napríklad: jarabina mišpuľková, papradie alpínske, prilbica chlpatoplodá, skalník plstnatý, krivec najmenší.

Turistika[upraviť | upraviť zdroj]

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Dolina Strążyska na poľskej Wikipédii.