Dolina Filipka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dolina Filipka
dolina
Dolina Filipka. Pohľad z Gęsiej Szyje
Štát Poľsko Poľsko
Región Malopoľské vojvodstvo
Okres Tatranský
Obec Tatranská Bukovina
Pohorie Vysoké Tatry
Súradnice 49°16′14″S 20°04′33″V / 49,270556°S 20,075833°V / 49.270556; 20.075833
Poloha v Poľsku
Poloha v Poľsku
Poloha v rámci Tatier
Poloha v rámci Tatier
Wikimedia Commons: Dolina Filipka
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Dolina Filipka je jedna z najmenej turisticky známych dolín v poľskej časti Vysokých Tatier. Začína sa na úbočí Gęsiej Szyje smerom na sever neďaleko Zazadnej. Má dve oddelenia:

Dolina je obklopená vrchom Gęsia Szyja. Na jej masíve sú Suchy Wierch Waksmundzki, Ostry Wierch Waksmundzki, Zadnia Kopa Sołtysia a Filipczański Wierch.

Sú to miesta s vysoko pridanou environmentálnou hodnotou. Na 80 m vysokej Filipczańskej Skałce rastie limba a na dolomitovom útese Skałka bolo v roku 1954 objavené hniezdo málokedy vídaného skaliara pestrého. V roku 1844 Ludwik Zejszner, poľský geológ, kartograf, krajinoznalec tu obdivoval staré, ale „veľmi choré“ buky a javory. Na lesných čistinách a svetlejších miestach rastie ľalia zlatohlavá (Lilium martagon). Dolina je domovom tesára čierneho, myšiaka hôrneho, jeleňa, objavujú sa tu medvede. Na úbočiach Filipczańského Wierchu sa vyskytujú rôzne skalné útvary a je tu sedem malých jaskýň, ktoré sú turistom neprístupné. Okrem iných: Szczelina za Paśnikiem, Grota Filipczańska nad Mostkiem, Jaskinia Filipczańska Niżnia a Grota Filipczańska Wyżnia. Horná časť doliny sa v minulosti nazývala Hala Filipka. Podľa nej dolinu pomenovali.

Turistika[upraviť | upraviť zdroj]

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Dolina Filipka na poľskej Wikipédii.