Preskočiť na obsah

Dolina Lejowa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dolina Lejowa
dolina
Dolina Lejowa
Štát Poľsko Poľsko
Región Malopoľské vojvodstvo
Okres Tatranský
Obec Kościelisko
Pohorie Západné Tatry
Súradnice 49°15′40″S 19°50′54″V / 49,261111°S 19,848333°V / 49.261111; 19.848333
Poloha v Poľsku
Poloha v Poľsku
Poloha v rámci Tatier
Poloha v rámci Tatier
Wikimedia Commons: Dolina Lejowa
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Dolina Lejowa je dolina v poľských Západných Tatrách medzi Dolinou Kościeliskou a Doliną Chochołowskou. Je prostredným odvetvím Doliny Czarnego Dunajca.

Je to zvlnená lesnatá dolina dlhá okolo 4,5 km spadajúca od severu z Kominiarskiego Wierchu (1 829 m n. m.) na Poľanu Biały Potok (asi 930 m n. m.). Na východnej strane sú zvlnené kopce – Kościeliskie Kopki a Suchy Wierch (1 428 m n. m.). Od západu ju lemuje zvlnený terén Cisowej Turni (1 112 m n. m.), Skrajnej Rosochy (1 262 m n. m.), Zadniej Rosochy (1 271 m n. m.), Wierchu Kuca (1 305 m n. m.), Wierchu Spalenisko (1 324 m n. m.), Małeho Opaloneho Wierchu (1 428 m n. m.), Wielkeho Opaloneho Wierchu (1 485 m n. m.) a chrbta Kufa. Na západných svahoch Spaleniska, oddelený Kominiarskim sedlom, je krátky bočný hrebeň s vrcholom na Diablińci (1 241 m n. m.).

Pri vstupe do doliny je vápencové bralo nazvané Między Ściany (lezenie za poplatok).

Dolina nemá bočné odvetvia, iba z Kominiarskiego Wierchu, v jeho hornej časti, spadajú dole dva žľaby: Zabijak a Tylkowy Żleb

Opis doliny

[upraviť | upraviť zdroj]

Dolina bola pomenovaná podľa goralského Leja. V registroch z roku 1811 je zapísaný ako vlastník pôdy Jędrzej Leja z Podczerwoneho. Dolina je vytvorená zo sedimentárnych hornín. Nachádzajú sa v nej poľany: Lejówki, Jaworzyna Lejowa, Polana Kuca, Polana Huty Lejowe, Niżnia Polana Kominiarska a Przysłop Kominiarski. Na nich bola obnovená pastva vďaka čomu sa zabránilo ich zarastaniu lesným porastom (niektoré poľany sú len vykášané). Dolné partie doliny patria do Hali Lejowej, horné do Hali Kominy Tylkowej. Pod vrcholom Skrajnej Rosochy v 19. storočí boli banské štôlne (Lejowe Banie). Dolinou preteká Lejowy Potok vtekajúci do Kirowej Wody.

V doline sa nachádza niekoľko jaskýň, okrem iných:: Awen Odpękniętych Nacieków, Szczelina ze Śniegiem, Schron nad Lejową, Dziura nad Zabijakiem II, Jaskinia Mechata, Tylkowa Szczelina, Jaskinia Skośna, Jaskinia Lejowa Wyżnia, Suchy Biwak, Schron przy Suchym Biwaku, Szczelina w Grani I, Lejowa Szczelina.

V súčasnosti pozemky v doline patria „Lesnej spoločnosti oprávnených ôsmych obcí“ so sídlom vo Witówe. Preto má TAPAP obmedzený vplyv na jej činnosť, najmä na súčasnú intenzívnu ťažbu lesných porastov.

Dolina Lejowa je turisticky jednou z najobľúbenejších dolín v poľskej časti Tatier.

  • – prechádza celou dolinou z poľany Biały Potok na Niżnu Polanu Kominiarsku.
    • Čas túry: 1:10 h, ↓ 55 min.

Po vetrovej kalamite v roku 2013 bol chodník dočasne uzavretý. Od 1. júla 2016 roku je znovu otvorený.

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Dolina Lejowa na poľskej Wikipédii.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]