Tatra KT8D5

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Električka KT8D5 v Strausbergu
Interiér strausbergskej električky KT8D5

Tatra KT8D5 je obojsmerná trojčlánková električka vyrobená spoločnosťou Tatra ČKD prevádzkovaná v Košiciach, Prahe, Brne, Moste, Plzni a Ostrave, neskôr v Miškovci a Strausbergu. O typ KT8D5 prejavila záujem aj Bratislava, ale kvôli finančným ťažkostiam do ktorých sa dostala Tatra ČKD po zmene politického režimu, nebol jej vývoj pre 1 000 mm rozchod dokončený.

V dobe 80. rokov 20. storočia boli na firmu ČKD zadané politické požiadavky na výrobu kapacitnej a obojsmernej električky, preto sa v závodoch Tatra ČKD rozhodlo o výrobe typu KT8D5.

Táto električka bola prvýkrát vyrobená v roku 1985 a začala sa testovať v Prahe pod evidenčným číslom 9001. Za krátku dobu bola v roku 1986 dodaná do Prahy 9002 a do Košíc prvé dve KT8D5 s číslami 500 a 501.

Električky KT8D5 dosiaľ úplne odlišnej konštrukcie boli v Prahe skúšané niekoľko rokov, pričom sa museli upraviť aj niektoré trate aby sa nanich mohli míňať električky iných typov s KT8D5. V Košiciach neboli realizované žiadné úpravy a prvé prevádzkové problémy boli rýchlo prekonané. Prevádzka električiek KT8D5 výrazne rozprúdila stojaté vody v MHD, s kapacitou nad 300 cestujúcich sú KT8D5 vypravované na najzaťaženejšie linky.

Električka sa skladá z troch článkov A, B, C, ôsmich náprav a štyroch podvozkov z ktorých každý ma dva sériovo uložené elektromotory typu TE 023 a vlastné brzdné mechanizmy. Má 10 dverí – po 5 na každej strane.

A a B sú koncové články s kabínami pre obsluhu, C je stredný článok.Články sú spojené kĺbmi a zakryté gumenými mechmi rovnakými ako majú električky Tatra K2. Na článkoch A a B sú riadice kabíny, pantografy a strešné ventilátory. Vzhľadom sa podobá na jednočlánkové električky T6A5. KT8D5 sú spriahateľné ešte s jednou električkou KT8D5 pomocou automatických spriahadiel typu ESW, ktoré však boli vo všetkých mestách z električiek KT8D5 vymontované vzhľadom na problematickú prevádzku v súpravách a nahradené klasickými manuálnymi pražskými spriahadlami.

Technický opis[upraviť | upraviť kód]

KT8D5 je vybavená tyristorovou výzbrojou typu TV3, čo bolo oproti vtedajším električkám s odporovou reguláciou oveľa výhodnejšie vzhľadom na nižšie prevádzkové náklady. Vo výbave sú aj dva pantografy typu KE-29 (známe z električiek T6A5), brzdné mechanizmy – koľajnicové, elektrodynamické, kotúčové brzdy. Interiér je zhodný s električkami T6A5.

  • Dĺžka (bez spriahadiel): 30,3 m
  • Šírka: 2,5 m
  • Výška: 3,145 m
  • Hmotnosť prázdnej elektičky: 38 t

Modernizácie[upraviť | upraviť kód]

Električky KT8D5 vzhľadom na ich vek sú v súčasnosti modernizované a okrem generálnej opravy sa do električiek dosadzuje nízkopodlažný stredný článok, maticové displeje, klimatizácia, akustický systém, renovovaný interiér, podľa požiadavky dopravného podniku sa do električiek inštalujú tranzistorové výzbroje typu TV Progress. Po modernizácii sa mení názov typu na KT8D5R.N1, KT8D5R.N2 alebo KT8D5R.N2P (podľa druhu modernizácie).

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Tatra KT8D5