Bratislavská arcidiecéza

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bratislavská arcidiecéza
Erb diecézy
Bratislavská arcidiecézaTrnavská arcidiecézaBiskupstvo NitraŽilinská diecézaBiskupstvo Banská BystricaBiskupstvo RožňavaArcibiskupstvo KošiceBiskupstvo Spišské PodhradiePoloha diecézy Bratislavská arcidiecéza na Slovensku (klikacia mapa)
O tomto obrázku
Základné údaje
Štát Slovensko
Cirkevná provincia Západná provincia
Diecézny biskup Stanislav Zvolenský
Pomocný biskup Jozef Haľko
Generálny vikár Jozef Haľko
Dekanáty 10
Farnosti 122 (excurrendo 8)
Obyvateľstvo 769 768
Veriaci 484 046
Podiel 62,9 %
Diecézni kňazi 192 (Schematizmus[1] a)
Rehoľní kňazi 168 (Schematizmus[1] a)
Počet veriacich na kňaza 1 345
Obrad rímsky
Liturgický jazyk slov. , maď.
Katedrála Katedrála svätého Martina
Webstránka http://abu-bratislava.sk
Sufragánne biskupstvá Trnavská arcidiecéza
Biskupstvo Banská Bystrica
Biskupstvo Nitra
Žilinská diecéza
Cirkevná provincia
Mapa cirkevnej provincie Západná provincia

Bratislavská arcidiecéza alebo Arcibiskupstvo Bratislava, v úradnom styku Rímskokatolícka cirkev, Bratislavská arcidiecéza[2] (lat. Archidioecesis Bratislaviensis) je metropolitnou arcidiecézou Západnej provincie rímskokatolíckej cirkvi na Slovensku so sídlom v Bratislave.

História arcidiecézy[upraviť | upraviť zdroj]

Bratislavská arcidiecéza bola zriadená pápežom Benediktom XVI. na slávnosť spolupatrónov Európy sv. Cyrila a Metoda 14. februára 2008 odčlenením od Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy, ktorá bola zároveň premenovaná späť na Trnavskú arcidiecézu. Vyhlásením týchto dekrétov poveril pápež Benedikt XVI. pápežského legáta kardinála Jozefa Tomku. Vznik arcidiecézy v Bratislave odôvodnil hlavne dvomi faktmi: výrazným vzrastom obyvateľstva a významným postavením Bratislavy ako hlavného mesta Slovenskej republiky.[3][4]

Zároveň bola vyhlásená za metropolu Západnej cirkevnej provincie a ako sufragánne biskupstvá jej boli podriadené Trnavská arcidiecéza a Banskobystrická, Nitrianska a novozriadená Žilinská diecéza.

Za prvého arcibiskupa metropolitu bol menovaný Stanislav Zvolenský.

Patrónom Bratislavskej arcidiecézy sa stal sv. Martin z Tours, biskup. Jeho sviatok sa slávi 11. novembra.[5] V ustanovujúcom dekréte bol za Katedrálu určený Dóm svätého Martina v Bratislave, bývalá Konkatedrála Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy. Tento kostol zároveň plní aj funkciu farského kostola farnosti sv. Martina v Bratislave.

Biskupi[upraviť | upraviť zdroj]

Arcibiskup[upraviť | upraviť zdroj]

Pomocný biskup[upraviť | upraviť zdroj]

Biskupi pochádzajúci z dnešného územia arcidiecézy[upraviť | upraviť zdroj]

Katedrála sv. Martina

Územie arcidiecézy[upraviť | upraviť zdroj]

Arcidiecéza sa nachádza v západnej časti Slovenska. Rozprestiera sa na území troch krajov. Okrem celého Bratislavského kraja patria k arcidiecéze aj okresy Senica, Skalica a severozápadná časť okresu Dunajská Streda v Trnavskom kraji a okres Myjava v Trenčianskom kraji.

Dekanáty[upraviť | upraviť zdroj]

Bratislavská arcidiecéza je rozčlenená na 10 dekanátov[7].

Poznámky[upraviť | upraviť zdroj]

^ Kňazi a diakoni spolu

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b http://schematizmus.abu-bratislava.sk//zostavy-sk
  2. Ministerstvo kultúry SR. Rímskokatolícka cirkev v Slovenskej republike [online]. [Cit. 2012-12-25]. Dostupné online.
  3. Komuniké Konferencie biskupov Slovenska k reorganizácii Rímskokatolíckych diecéz na Slovensku. Život Cirkvi (TK KBS), 2008, roč. 15, čís. 7, s. 10 - 11. Dostupné online [cit. 2015-08-20].
  4. Dekrét Kongregácie pre biskupov o novom územnom členení rímskokatolíckych diecéz na Slovensku zo dňa 14.2.2008 [online]. TK KBS, [cit. 2015-08-20]. Dostupné online. (lat.)
  5. Bratislavská arcidiecéza : Dekrét : Patrón Bratislavskej arcidiecézy [online]. abu-bratislava.sk, [cit. 2015-08-13]. Dostupné online.
  6. TK KBS. Kardinál Tomko uviedol do úradu bratislavského arcibiskupa Zvolenského [online]. 2008-08-03, [cit. 2012-11-23]. Dostupné online. (slov.)
  7. Bratislavská arcidiecéza. Schematizmus Bratislavskej arcidiecézy [online]. [Cit. 2012-11-23]. Dostupné online. (slov.)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]