Wikipédia:Portál komunity/Tip mesiaca/Archív/2020

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
2019
2020
Január
Február
Marec
Apríl
Máj
Jún
Júl
August
September
Október
November
December
Tento archív slúži na archivovanie tipov mesiaca z Portálu komunity.

01 2020[upraviť | upraviť kód]

Ako si spomenúť na používateľské meno

Spomenúť si na používateľské meno redaktora môže byť niekedy náročné. Pomôcť si môžete rôznymi spôsobmi:

 1. Pokiaľ si pamätáte začiatok používateľského mena:
  1. Kliknite na Príspevky v hornej pravej časti rozhrania
  2. Do poľa pre používateľské meno napíšte prvých pár písmen. Následne sa vám zobrazia všetky používateľské mená začínajúce zadanými písmenami.
  3. Ak hľadané používateľské meno stále nie je v ponuke, skúste zadať ďalšie písmeno. Používateľské mená sú citlivé na veľké písmená, interpunkciu a medzery. Ak teda používateľské meno používa CamelCase, má interpuknciu alebo medzery, budete musieť skúsiť aj tieto varianty.
 2. Ak ste s daným používateľom niekedy komunikovali, pozrite si históriu svojej používateľskej stránky, prípadne jej archívov.
 3. Pri prezeraní svojich vlastných príspevkov môžete obmedziť menné priestory na diskusiu s redaktorom a tým zobraziť mená všetkých používateľov, na ktorých diskusných stránkach ste niečo napísali. To isté môžete použiť pri mennom priestore diskusia (pri vašich príspevkoch).
 4. Tiež môžete hľadať svoj podpis v diskusnom mennom priestore na lokalizovanie vlákien, v ktorých vám mohol daný používateľ odpovedať
 5. Kde sa požívateľ zdržiava? Čím je známy? Ak si spomeniete, kde používateľ uverejnil nejaké príspevky, potom môžete nájsť jeho používateľské meno.
 6. Hľadajte v zozname používateľov podľa mena alebo príslušnej skupiny (správcovia, s právom rollback,...)02 2020[upraviť | upraviť kód]

Najlepšie a Dobré články

Pretože na slovenskej Wikipédii sú tisícky článkov, existujú kritériá určené na zhromaždenie tých najlepších. Podľa kvality sa rozlišujú Dobré a Najlepšie články.

Award-star-silver-3d.png Dobré články
Dobrý článok môže označiť ktokoľvek príslušnou šablónou a zapísať do zoznamu dobrých článkov, pokiaľ sa domnieva, že článok spĺňa základné predpoklady, ktoré sú uvedené na tejto stránke. Ktorýkoľvek iný redaktor, ktorý nesúhlasí so zapísaním článku medzi dobré, môže po vložení argumentov do diskusie článku článok vyradiť. O štatúte dobrého článku sa nehlasuje a je len na názoroch redaktorov, či daný článok považujú za dobrý alebo nie.

Award-star-gold-3d.png Najlepšie články
Tieto články sú článkami, ktoré by mali byť ukážkovými príkladmi, ako má článok na Wikipédii vyzerať.
Najlepší článok:

 • začína definíciou alebo jasným popisom predmetu článku
 • uznáva a objasňuje rôzne prístupy, ktoré existujú k danej téme
 • je absolútne nezaujatý a prezentuje každý z protichodných pohľadov na kontroverznú tému férovo a súhlasne
 • je primerane dlhý
 • odráža precíznosť a dôslednosť vedomostí experta
 • je dobre doložený, pri všetkých faktoch uvádza odkazy na uznávané zdroje
 • je jasne napísaný, je ťažké nesprávne pochopiť daný obsah
 • je štruktúrovaný tak, že potrebnosť každej časti článku je buď samo vysvetľujúca, alebo obozretne vysvetlená
 • nenecháva nevysvetlenú základnú terminológiu, dokonca v rámci článku samotného
 • je podmanivo napísaný, nepoužíva dlhé, komplikované vety a zbytočne nudný jazyk
 • obsahuje všetky základné druhy informácií, ktoré majú články daného druhu
skrátené z Wikipédia:Najlepší článok

Aby bol článok zaradený do zoznamu Najlepších článkov, musí byť nominovaný a schválený komunitou Wikipédie. Konkrétne kroky tohto procesu nájdete na tejto stránke.

Článok, ktorý je označený ako Najlepší, no už nespĺňa kritériá Najlepšieho článku, môže byť revidovaný. Tento postup a denomináciu Najlepších článkov upravuje pravidlo Revízie najlepších článkov.


Prečítajte si viac:

Wikipédia:Najlepší článok
Wikipédia:Dobré články
Wikipédia:Ako napísať výborný článok
Wikipédia:Najlepšie články (kandidáti)

Wikipédia:Pravidlá/Revízia najlepších článkov03 2020[upraviť | upraviť kód]

Portály na Wikipédii

Wikiportály sú stránky Wikipédie v osobitnom mennom priestore Portál, ktoré slúžia ako úvodná stránka k určitej téme. Môžu mať dynamický alebo statický obsah. V prvom prípade hovoríme o portáli, v druhom, kedy je obsah len statický, o miniportáli. Cieľom wikiportálov je uľahčiť čitateľom aj redaktorom orientáciu v určitej téme či oblasti; v tomto ohľade sa podobajú Hlavnej stránke. Na rozdiel od článkov portály netvoria nový encyklopedický obsah, majú skôr tendenciu fungovať ako vylepšené hlavné kategórie pre určitú tému. Sú vytvárané len pre encyklopedické témy a nie pre kategórie údržby článkov.

Wikiportály môžu byť spojené s niektorým wikiprojektom, ale na rozdiel od stránok wikiprojektov slúžia hlavne čitateľom Wikipédie.

Zoznam wikiportálov na slovenskej Wikipédii:

Prečítajte si viac:
Wikipédia:Wikiportál04 2020[upraviť | upraviť kód]

Povedzte niečo o sebe použitím nálepiek
Infobox redaktora
Crystal kthememgr.png Nálepka redaktora je malá nálepka, ktorá vyzerá takto a môže mať rôzny vzhľad.


Nálepky sú určené na ozdobenie vašej redaktorskej stránky a na informovanie o znalostiach, záujmoch a ďalších vlastnostiach redaktora. Ostatným redaktorom môžete povedať, že pochádzate zo Slovenska, že máte radi klasickú hudbu, atď. Na Wikipédii ide o zábavnú tradíciu.

Na slovenskej Wikipédii sa používa univerzálna nálepka, ktorej vzhľad a obsah si môžete upraviť sami. Inšpirovať sa môžete tiež starými nálepkami, ktoré však už nepoužívajte.


Prečítajte si viac:
Wikipédia:Nálepka05 2020[upraviť | upraviť kód]

Ako opraviť nepodpísané príspevky v diskusii

Ak niekto zabudol podpísať svoj príspevok v diskusii, môžete to urobiť za neho použitím šablóny Nepodpísal. Jednoducho umiestnite šablónu na koniec príspevku a uveďte jeho používateľské meno a, pokiaľ je to možné, aj časový údaj (ktorý môžete zistiť v histórii stránky). Napríklad: {{Nepodpísal|Zábudlivý redaktor|08:30, 5. máj 2020‎ (UTC)}} bude vyzerať takto: --Zábudlivý redaktor (diskusia) 08:30, 5. máj 2020‎ (UTC) sa nepodpísal(a)

Prečítajte si viac:
Wikipédia:Podpisujte svoje príspevky na diskusných stránkach06 2020[upraviť | upraviť kód]

Používanie kategórií

Dôvodom pre používanie systému kategórií na Wikipédii je poskytnúť používateľom hierarchické kategórie, ktoré budú ľahko prehľadávané a umožnia rýchlo a jednoducho nájsť články s podobnou témou. Každý článok na Wikipédii by mal mať aspoň jednu kategóriu.

Ako pridávať kategórie:

 1. Ručne
  Článok sa zaradí do kategórie pridaním kódu [[Kategória:Názov kategórie]] na konci článku. Ak takáto kategória neexistuje, zobrazí sa dolu červeným písmom rovnako ako pre neexistujúci článok. Kliknutím na ňu je možné ju vytvoriť.
 2. Pomocou rozšírenia HotCat
  HotCat zjednodušuje a zrýchľuje pridávanie kategórií, čo sa môže hodiť napríklad v prípade, ak pridávate kategórie do veľa článkov. Namiesto toho, aby ste museli stránku ručne upravovať zdrojový kód stránky, sa priamo v časti článku vyhradenej pre kategórie objavia tlačidlá +/–. Po kliknutí na ne sa objaví okienko, do ktorého môžete vložiť názov kategórie; HotCat vám pomôže tým spôsobom, že podobne ako našeptávače pri internetových vyhľadávačoch ponúka už existujúce kategórie. Namiesto uloženia verzie stránky kliknete na „OK“ a HotCat sám úpravu automaticky uskutoční, takže celý postup je rýchlejší. V prípade potreby doplnenia alebo úpravy viacerých kategórií je vhodné kliknúť najprv na odkaz „(++)“ v úvode riadku s kategóriami a až následne realizovať jednotlivé úpravy. Všetky zmeny je potom možné uložiť naraz ako jedinú revíziu, bez priebežného ukladania každého zásahu jednotlivo.
  Pokiaľ chcete rozšírenie HotCat používať, môžete si ho zapnúť v nastaveniach v sekcii Nástroje. V časti Redaktorské rozhranie zaškrtnite položku HotCat pre jednoduché pridávanie, mazanie a zmeny kategórií, s našeptávaním názvov a uložte nastavenia.

A čo podkategórie?
Podkategóriu zaradíte do kategórie tak, že na stránke podkategórie uvediete kód [[Kategória:Názov kategórie]], kde Názov kategórie je kategória, do ktorej ju chcete zaradiť.

Články by mali byť zaradené vo vhodnej podkategórii, ale systém kategórií by nemal byť príliš zložitý, aby nebol neprehľadný. Pri výbere kategórií pre nový článok je vhodné sa inšpirovať kategorizáciou existujúcich tematicky príbuzných článkov.

Prečítajte si viac:

Pomoc:Kategória
Wikipédia:Kategorizácia

Wikipédia:HotCat07 2020[upraviť | upraviť kód]

Vlastné podpisy

Podpisy na Wikipédii slúžia na identifikovanie autora príspevku na diskusných stránkach, obsahujú tiež dátum a čas napísania príspevku. Podpis sa pridáva pridaním znakov ~~~~.

Každý používateľ ma prednastavený štandardný podpis. Pokiaľ však chcete, môžete ho zmeniť a urobiť originálnejším:

 1. Choďte do nastavení.
 2. V časti Podpis (sekcia Profil) zadajte svoj vlastný podpis.
  • Pokiaľ zakliknete možnosť Považovať podpisy za wikitext (bez automatických odkazov), vami zadaný text bude považovaný za wikitext. To znamená, že môžete zadať kód, ktorým napríklad zmeníte farbu, veľkosť alebo font podpisu.
  • Pokiaľ túto možnosť nezakliknete, vami zadaný text sa zobrazí ako daný text s odkazom na vašu redaktorskú stránku.

Keď nastavenia uložíte, po vložení ~~~~ sa zobrazí váš nový podpis.

Podpisy by nemali byť zbytočne dlhé. Dlhé podpisy zhoršujú prehľadnosť diskusií a nie sú odporúčané.08 2020[upraviť | upraviť kód]

Wikipédia:Portál komunity/Tip mesiaca 08 2020

09 2020[upraviť | upraviť kód]

Wikipédia:Portál komunity/Tip mesiaca 09 2020

10 2020[upraviť | upraviť kód]

Wikipédia:Portál komunity/Tip mesiaca 10 2020

11 2020[upraviť | upraviť kód]

Wikipédia:Portál komunity/Tip mesiaca 11 2020

12 2020[upraviť | upraviť kód]

Wikipédia:Portál komunity/Tip mesiaca 12 2020