Dejiny filmu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Séria fotografií cválajúceho koňa od Eadwearda Muybridgesa

Dejiny filmu siahajú do roku 1885. Prvý film, ktorý sa premietal na verejnosti v roku 1895 v Parížskom Grand Caffe bratmi Lumeirovými bol film, ktorý sa zaoberali dokumentárnymi filmami a cestopisnými, pričom ich chceli previezť z Francúzska do USA. Filmy Lumierovcov:

  • Príjazd vlaku do stanice La Ciotat (tento film trval 5-10 minút, v tomto krátkom filme bola použitá perspektíva a ľudia mali väčší pocit strachu)
  • Pokropený kropič (bola to filmová groteska )

Známe osoby v dejinách filmového trhu

Georges Méliès - Chcel aby film zaujal divákov a dosiahol to fantastickými filmami (Sci-fi. Je zakladateľom toho žánru filmu. jeho najvýznamnejší film bola Cesta na Mesiac.

Charles Pathé - mal veľký kapitál. Využíval nové priemyselné moderné metódy taktiež jeho firma Pathé. V roku 1903 - 1909 sa stal jediným dravým konkurentom na trhu (monopol).

Na filmovom trhu sa objavovala aj firma Gaumont s viacerými úspechmi a kladnými ohlasmi. Firma vyrobila známe seriálové kriminálne filmy o slávnom Fantomasovi.

Nemý film vznikol koncom 19. storočia. Premietal sa s hudobným doprovodom pomocou gramofónu, klavíra a pod. Boli premietané s medzititulkami, ktoré dávali informácie o deji alebo situácii vo filme.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]