Wikipédia:Portál komunity

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z WP:PK)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vitaj na Portáli komunity

Vitaj! Ak si v tomto skvelom projekte nováčik, chceš pomôcť, ale ešte nevieš ako, v sekcii Užitočné stránky sme pre teba pripravili zoznam článkov, ktoré ti pomôžu začať. Okrem užitočných stránok sa tu dozvieš aj o momentálnom dianí na slovenskej Wikipédii (v sekcii Čo sa deje) a takisto aj o dianí v slovenskom aj svetovom wikimedickom hnutí (v sekcii Aktuality). Na konci nájdeš sekciu Tip mesiaca, ktorá každý mesiac prináša zaujímavé tipy. V prípade nejasností smelo oslov nasledujúcich redaktorov (najlepšie bude, ak sa najprv prihlásiš).

Ostatné portály

Veda a technika: Astronómia · Biológia · Cesty · Fyzika · Geografia (Fínsko · Rusko · Slovensko· Chémia · Informačné technológie · Kozmonautika · Matematika · Medicína · Slnečná sústava · Vedy o Zemi
Život a spoločnosť: Architektúra · Divadlo · Film · História · Hudba · Jazyk · Literatúra · Ľudia · Pes · Politika · Šach · Šport

Komunita Wikipédie Komunita Wikipédie

Wikipediáni · Redaktori · Redaktori (kontakt) · Správcovia · Krčma (diskusia redaktorov) · Mailing listy · Stretnutia  · Veľvyslanectvo

Začiatky, Pomoc Začiatky, Pomoc

Vitajte vo Wikipédii · Úvod · Príručka · Pomoc · Pieskovisko · Váš prvý článok · Prehľad editácie stránok · Najlepší článok · Buďte smelí pri úprave stránok · Bežné chyby

Zásady, pravidlá a odporúčania Zásady, pravidlá a odporúčania

Zásady · Štylistická príručka · Nestranný uhol pohľadu · Konvencie pre názvoslovie · Ako napísať výborný článok

Údržba Wikipédie Údržba Wikipédie

Hlasovania · Stránky na zmazanie · Zaujímavosti · Zaujímavosti/Návrhy · Štatistiky

Zoznamy Zoznamy

Abecedný index · Kalendár · Najlepšie články · Projekty · Šablóny · Štatistika · 1000 najdôležitejších článkov


Užitočné stránky

Úvod do Wikipédie

Vitajte vo Wikipédii ~ Úvod ~ Príručka ~ Pomoc ~ Návod

Písanie článkov

Váš prvý článok ~ Prehľad editácie stránok ~ Ako upravovať stránku ~ Ako vytvoriť novú stránku ~ Pieskovisko ~ Najlepší článok ~ Buďte smelí pri úprave stránok ~ Bežné chyby ~ Obrázok (Ako používať obrázky)

Kde začať

Žiadané články ~ Wikipédia:1 000 najdôležitejších článkov

Zásady, pravidlá a odporúčania

Zásady ~ Štylistická príručka ~ Šablóny ~ WikiProjekty ~ Nestranný uhol pohľadu ~ Ako napísať výborný článok

Komunita

Wikipediáni ~ Redaktori (kontakt) ~ Krčma (diskusia redaktorov) ~ Mailing listy ~ Veľvyslanectvo

Údržba Wikipédie

Hlasovania ~ Stránky na zmazanie

Ostatné

Zaujímavosti ~ Zaujímavosti/Návrhy ~ Štatistiky

Čo sa deje

Hlasovania

Žiadosť o komentár

Správanie sa správcu

Revízia/denominácia najlepších článkov

Nedoriešené

Ostatné

Aktuality
  • 18. 10. 2019 – V dňoch 11. až 13. októbra 2019 sa v Belehrade v Srbsku konalo stretnutie wikimedickej komunity strednej a východnej Európy CEE Meeting 2019. Slovenskú komunitu na stretnutí zastupoval predseda Wikimedie Slovensko Matej Grochal, ktorý hovoril o problematike prechyľovania a rodovo neutrálneho jazyka, a podpredsedníčka WMSK Radoslava Semanová, ktorá sa podelila o skúsenosti z editačného maratónu o slovenskej ľudovej kultúre (WikiEdit Slovenská ľudová kultúra). Záznam z oboch prednášok je dostupný na YouTube: Matej Grochal – Rodový jazyk, Radoslava Semanová – Slovenská ľudová kultúra.
  • 15. 10. 2019 – V Murrákuši v Maroku sa 4. až 6. októbra 2019 stretla arabská wikimedická komunita, aby si wikimediáni z arabského regiónu počas trojdňovej konferencie WikiArabia 2019 vzájomne zozdieľali skúsenosti a pohľady týkajúce sa wikimedických projektov v arabských krajinách. WikiArabia sa prvýkrát konala v roku 2015, ide teda už o jej štvrtý ročník.
  • 15. 10. 2019 – 4. až 6. októbra 2019 sa vo Wuppertali v Nemecku konala konferencia WikiCon 2019 pre nemecky hovoriacu wikimedickú komunitu.
  • 9. 10. 2019 – Kto sú organizátori, ktorí rozvíjajú komunity Wikimedie? Prečítajte si viac o novom výskume o kľúčových postavách, ktoré prinášajú energiu do wikimedického hnutia.
  • 8. 10. 2019 – Nadácia Wikimedia zverejnila údaje o rôznorodosti svojich zamestnancov v Spojených štátoch amerických a ľudí, s ktorými spolupracuje po celom svete. Za posledný fiškálny rok 2018–19 (júl 2018 až jún 2019) bolo 53% novoprijatých zamestancov žien a 30% novoprijatých zamestancov tvorili Černosi, Afroameričania, Hispánci, ľudia pôvodom z Latinskej Ameriky, Ázijčania alebo Indiáni. Celkovo sa zastúpenie žien v USA zvýšilo zo 45% na 47%. 41% novoprijatých zamestnancov v USA na technické pozície bolo žien, z ktorých 18% boli ženy farebnej farby pleti. V manažmente a na líderských pozíciách zostáva vyššie zastúpenie žien ako mužov, čo je ojedinelé v porovnaní s veľkými technologickými spoločnosťami, no celkom porovnateľné s neziskovými organizáciami. Napriek týmto dobrým výsledkom má ešte Nadácia prácu pred sebou. Najnovšie dáta ukazujú, že iba 13% zamestancov Nadácie v USA sú Ázijčania, 8% sú Hispánci/ľudia pôvodom z Latinskej Ameriky, 7% sú Černosti/Afroameričania, 0,4% sú Indiáni/pôvodní Aljašťania a 5% sú mnohorasoví. V porovnaní s minuloročnou správou o rôznorodosti je vidieť nárast ľudí farebnej farby pleti, no Nadácia má stále priestor na zlepšenie. Okrem údajov o zamestancoch Nadácie v USA však správa analyzuje aj ľudí pracujúcich s/pre Nadáciu po celom svete. Za posledné štyri fiškálne roky je vidieť stály nárast počtu žien, no aj tu je ešte veľa priestoru na zlepšenie. Informácie o rasách a etnicitách celosvetovo sa v správe nenachádzajú, keďže zber takýchto údajov nie je v niektorých krajinách povolený. Viac informácií a aj konkrétne grafy nájdete na stránke Nadácie Wikimedia. Okrem týchto údajoch sa tam dozviete aj stratégii a o tom, ako Nadácia zvyšuje kultúru inklúzie.
  • 3. 10. 2019 – V roku 2013 bola na wikiprojekty nasadená funkcia poďakovať, ktorá umožňuje poďakovať redaktorom za ich úpravy. Túto akciu je možné vykonať kliknutím na text „poďakovať“ pri konkrétnej revízii v histórii stránky. Po 6 rokoch od nasadenia funkcie výskumný tím Nadácie Wikimedia v spolupráci s Gunn High School a University of Toronto uskutočnili výskum o tejto funkcii. Výsledky sú nasledovné: V najväčších jazykoch je poďakovanie posielané zväčša nahor – od menej skúsených redaktorov viac skúseným. Napriek tomu najskúsenejší redaktori posielajú/obdržiavajú poďakovanie menej často vo vzťahu k ich celkovým počtom úprav pri porovnaní so všetkými ostatnými skupinami redaktorov. Niektoré projekty sa vymykajú trendom, napríklad na nórskej Wikipédii je poďakovanie posielané zväčša nadol (od skúsených menej skúseným). Na tejto jazykovej verzii Wikipédie tiež prišlo do kontaktu s funkciou poďakovať viac ako 5% redaktorov, čo je celkový priemer. Kontrolovaný test naznačuje, že obdržanie jediného poďakovania môže počas nasledujúceho dňa zvýšiť počet úprav redaktora aspoň 1,5-krát. Tento zvýšený efekt ustupuje v priebehu nasledujúceho mesiaca, ale je stále silný v priebehu prvého týždňa po poďakovaní. Informácie zhrnul článok na webe WMF, dostupná je však ale aj analýza, vedecká práca a kód a dáta výskumu.
  • 2. 10. 2019 – Ako to dopadne, keď majú študenti za úlohu napísať alebo rozšíriť článok ako zadanie v rámci svojich štúdií na univerzite? V článku na webe WMF si môžete prečítať úspešný príklad z Telavivskej univerzity.
Archív


Tip mesiaca
Grafické laboratórium

The Graphics Lab, nachádzajúce sa na Wikimedia Commons, je projekt zameraný na zlepšenie grafického obsahu na projektoch Wikimedie. Žiadosti na vylepšenia obrázkov môžu byť pridané na stránku workshopov: ilustračného, mapového, fotografického a video a zvukového.

The Graphics Lab pomáha zlepšiť všetko grafický obsah uložený na Wikimedia Commons. Príklady vykonávanej práce:

V The Graphics Lab si môžete vyžiadať aj preklady obrázkov do slovenčiny, napr. slovenské logo Vizuálneho editora bolo vyžiadané práve tam:

V prípade, že máte grafické znalosti a chcete pomôcť, môžete sa pridať k tímu wikigrafikov.


Ďalšie tipy