Preskočiť na obsah

Železničná trať Ružomberok – Korytnica

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 23:39, 15. marec 2013, ktorú vytvoril Legobot (diskusia | príspevky) (Bot: Odstránenie 1 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q1482841))
Ružomberok – Korytnica
Základné informácie
Číslo tratezrušená
PrevádzkovateľČSD
Dĺžka23,564 km
Parametre trate
Rozchod760 mm
Počet koľají1
Napájacia sústavaneelektrifikovaná

Železničná trať Ružomberok – Korytnica spájala v rokoch 1908 až 1974 mesto Ružomberok s nízkotatranskými kúpeľmi Korytnica.

Už zrušená úzkorozchodná trať s rozchodom 760 mm mala pôvodne spojiť Ružomberok ležiaci na Košicko-bohumínskej železnici, s Banskou Bystricou. Oproti pôvodnému plánu bol spoločnosťou Mandel a Révész realizovaný len 23,564 km dlhý úsek z Ružomberku údolím riečky Revúcej a Korytnickou dolinou do kúpeľov Korytnica. Sprevádzkovanie Miestnej viciálnej železnice Ružomberok - Korytnica bolo 5. júna 1908. Spočiatku bola prevádzkovaná Košicko-bohumínskou železnicou, od roku 1921 Československými dráhami. Posledným dňom prevádzky bol 28. september 1974 a následne bola unikátna trať vrátane zvršku zlikvidovaná, aby ustúpila rozvíjajúcej sa automobilovej doprave.

Zastávky na trati

Trať mala 9 zastávok a dĺžku 24 km.

Lokomotívy a vagóny

Ako prvá dodávala tri lokomotívy typu 51 pre železnicu budapeštianska fabrika MÁVAG. Počas prvej svetovej vojny boli premiestnené k Heeresfeldbahn a slúžili na trati Gardena Fleimstalbahn a vojenskú prepravu na Predných Dolomitoch. Po roku 1918 ostali lokomotívy v talianskom Tirolsku. Talianske štátne dráhy ich neskôr umiestnili na miestnu železničnú trať Mori - Arco - Riva v Trentine.

Prevádzka bola dočasne zachovaná vďaka lokomotívam z Borzsatalskej dráhy (dnes Ukrajina). Neskôr prišli lokomotívy triedy kkStB - rady U, ktoré boli na trati používané až do roku 1959. Od päťdesiatych rokov Československé štátne dráhy jazdili na trati s dieslovými lokomotívami radu T47.0. Pre osobnú prepravu bolo nakúpených 10 nových vagónov typu Balm/u od ČKD Tatra. Pôvodná parná lokomotíva U37 006 je ako pamätník umiestnená v parku pred železničnou stanicou v Ružomberku.

Pozri aj

Externé odkazy