Priemyselné a lesné úzkorozchodné trate v okolí Smoleníc

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search

Priemyselné a lesné úzkorozchodné trate v okolí Smoleníc bol železničný systém v Malých Karpatoch v okolí obce Smolenice.

Išlo o dva systémy. Lesná konská dráha s rozchodom 760 mm je rozvetvená v priestore lesov okolo Majdánu, medzi Hornými Orešanmi a Lošoncom, ktorá i skôr vznikla, ale i skôr zanikla a parný rušeň vlastne na nej nikdy nejazdil. Novší systém – trať s rozchodom 600 mm, stýkajúca sa s lesnou železnicou na Majdáne a majúca značne široký záber v krajine – od hranice chotára obce Sološnica na Kolovrátku až po dobrovodské lesy, kde siahala až takmer pod Bradlo.

V roku 1880 začal gróf Jozef Pálffy (18531920) v úzkej doline pod Majdánom pri Horných Orešanoch výstavbu chemického závodu, v ktorom sa suchou destiláciou malo spracúvať bukové drevo na výrobky: octan vápenatý, kyselina octová a acetón. Vedľajším produktom bolo drevné uhlie. Jedna vetva viedla zo závodu k Hornej Parine ku Klokoču (14 km). Z nej odbočovala pri hájovni Stará Bohatá. Druhá dôležitá vetva viedla z Majdánu okolo Jahodníka pod Záruby (14 km). V rokoch 1901 – 1903 bola postavená trať až na Dobrú Vodu.

Vo väčšine prameňov sa uvádza, že na priemyselnej železničke jazdilo 6 parných a 5 dieselových lokomotív, 2 drezíny, 2 osobné a 140 nákladných vozňov. Dve parné lokomotívy boli štvornápravové (Goliath a Ludko) a štyri trojnápravové (Republika, Pavlína, Lucia a Mena). Republika sa dnes nachádza na Štiavničke pri Hronci ako fyzicky zachránený exponát múzea ČHŽ.

Všetky horské dopravné trasy sa mierne zvažovali k závodu, čo umožňovalo samočinnú dopravu dreva. Prázdne súpravy vagónov vytiahli kone na svahy ku skládkam a odtiaľ naložené drevom išli zotrvačnosťou do hlavného skladu pri závode.

Úzkokoľajku zo závodu do Smoleníc a Dobrej Vody stavali cudzinci. Boli to zväčša Poliaci, Taliani a Chorváti. Dokončená bolo až roku 1920. Pred likvidáciou v roku 1960 mala úzkokoľajka spolu 70 km.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]