Kysucká lesná železnica

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 22:45, 7. apríl 2016, ktorú vytvoril Slav Sepo (diskusia | príspevky) (wikilinky, preklepy)
Depo vo Výchylovke

Kysucká lesná železnica (skratka KLŽ) bola lesná železnica určená na zvážanie dreva v regióne Kysúc. Železnica bola spojazdnená 15. októbra 1918 na trati Oščadnica - Chmúra. Mala spojenie na Košicko-Bohumínsku železnicu vďaka vlečke. Po prepojení s Oravskou lesnou železnicou (skratka OLŽ) vybudovaním 8 km dlhej trate s piatimi úvraťami vznikla Kysucko-oravská lesná železnica (skratka: KOLŽ).

Dejiny

Vybudovaná bola v rokoch 1915 - 1918. Trať viedla z Oščadnice do Chmúry. V hlavnej trati mala dĺžku 29,4 km. Rozchod mala 760 mm. Stavbu železnice inciovala viedenská firma Aktiengesellschaft fūr Mühlen und Holzindustrie, ktorej cieľom bolo uplatnenie exploatačného práva v oblasti Kysúc.

V roku 1926 bol dobuddovaný 8 km úsek prepájajúci KLŽ s OLŽ. Výnimočnosť spojovacieho úseku spočívala v prekonaní výškového prevýšenia medzi Kysucami a Oravou prechodom sedlom Beskýd za pomoci 5 úvratí. Prvá bola v stanici Chmúra a posledná v sedle Beskydu. Tým sa ukončila existencia KLŽ, ktorá sa stala súčasťou KOLŽ.

KOLŽ ukončila činnosť roku 1969 uznesením č.92 zo dňa 17.decembra 1968 vydaným Komisiou dopravy Stredoslovenského KNV v Banskej Bystrici[1].

Nasledovala demontáž tratí, avšak vďaka pamiatkovým orgánom a obyvateľom sa podarilo zachovať aspoň časť železnice v úseku Výchylovka-osada Kubátkovia po Chmúru kde je prvá úvtať a tiež následné štyri úvrate, ktoré na úseku do osady Tanečníka, ktorý úsek bol tiež zachovaný, zdolal od prvej úvrate po piatu (vzdušná vzdialenosť 1500 m) výškový rozdiel 217,69 m[2]. Zachovaný úsek je prevádzkovaný ako Historická lesná úvraťová železnica.

Pozri aj

Zdroje

  • L. Žilinčík: Oravsko-kysucká úzkorozchodná železnica Lokca - Zákamenné - Oščadnica. In: Stredné Slovensko 5, Osveta Martin, 1986
  • P. Maráky: Prevádzka historickej železnice v múzej­ných podmienkach. In: Úzkorozchodné lesné železnice na Slovensku, ich obnova a využitie, Čadca 1986

Referencie

Externé odkazy