Spojené kráľovstvo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska
Vlajka Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Znak Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska
Vlajka Znak
Národné motto:
Dieu et mon droit (fr.:Boh a moje právo)
Štátna hymna:
God Save the Queen (Boh ochraňuj kráľovnú)
EU-United Kingdom.svg
Miestny názov  
 • dlhý United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
 • krátky United Kingdom
Hlavné mesto Londýn
51°30′ s.š. 0°7′ z.d.
Najväčšie mesto Londýn
Úradné jazyky angličtina (úradný jazyk de facto na základe precedensu)


Štátne zriadenie

hlava štátu
predseda vlády
unitárna parlamentná
konštitučná monarchia
kráľovná Alžbeta II.
Theresa Mayová
Vznik 1801
Susedia Írsko
Rozloha
 • celková
 • voda (%)
 
242 495 km² (78.)  
3 249 km² (1,34 %)
Počet obyvateľov
 • odhad (2017)
 • sčítanie (2011)

 • hustota (2017)
 
66 040 229 (22.)
63 181 775

270,7/km² (50.)
HDP
 • celkový
 • na hlavu (PKS)
2017
2,624 biliónov $ (5.)
44 117 $ (25.)
Index ľudského rozvoja (2015) 0,909 (16.) – vysoký
Mena britská libra (= 100 pencí) (GBP/£)
Časové pásmo
 • Letný čas
UTC (UTC+0)
UTC+1 (UTC)
Medzinárodný kód GBR / GB
Medzinárodná poznávacia značka GB
Internetová doména .uk
Smerové telefónne číslo +44
Gramotnosť: 99%

Spojené kráľovstvo, dlhý tvar Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska (1801 – 1927: Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Írska), do roku 2000 po slovensky oficiálne v krátkom tvare nazývané Veľká Británia (po ang. Great Britain), je ostrovný štát v západnej Európe na Britských ostrovoch a niekoľkých menších ostrovoch.

Spojené kráľovstvo sa delí na Anglicko, Škótsko, Severné Írsko a Wales.

Slovenské krátke tvary názvu[upraviť | upraviť zdroj]

V slovenčine sa (dodnes) často používajú namiesto názvu Spojené kráľovstvo názvy Veľká Británia alebo Británia, ich používanie je však nevhodné a v rozpore s § 18 ods. 7 zákona NR SR č. 215/1995 Z. z [1].

Geografia Spojeného kráľovstva[upraviť | upraviť zdroj]

Topografická mapa Spojeného kráľovstva

Spojené kráľovstvo zaujíma väčšinu rozlohy Britských ostrovov, skupiny ostrovov ležiacich severozápadne od pobrežia Európy. Okrem dvoch hlavných ostrovov, Veľkej Británie a Írska, je tu niekoľko menších ostrovov. Premenlivé, ale mierne podnebie Britských ostrovov je ovplyvňované Atlantickým oceánom. Západné pobrežie má vysoké zrážky vďaka vetrom vanúcim od oceánu, východné pobrežie je však suchšie. Najvyššia hora Spojeného kráľovstva je Ben Nevis (1 344 m n. m.).

Škótska vysočina sa vyznačuje divokou a veľkolepou prírodou. Sú tu najvyššie hory Spojeného kráľovstva a predĺžené jazerá nazývané Loch. Na západ od pobrežia Škótska ležia v Atlantickom oceáne dva reťazce ostrovov nazývané Hebridy. Smerom na juh sa krajina zvažuje do údolia mohutnej rieky Clyde. Táto oblasť, známa ako Stredoškótska nížina, je tvorená nízkymi zvlnenými pahorkatinami s kvalitnou poľnohospodárskou pôdou. Vyššie vrchoviny a močiare tvoria hranicu s Anglickom. Provincia Severné Írsko, ktorú delí od Škótska Írske more, má poľnohospodársku pôdu, hlboké zátoky a Lough Neagh – najväčšie jazero Britských ostrovov.

Severné Anglicko je rozdelené vápencovými a žulovými chrbtami horského pásma Pennin. Na severozápade sú hory a trblietavé jazerá. Wales je krajina zelených údolí, riek, trávnatých planín, poľnohospodárskych usadlostí v kopcovitom teréne a hôr. Väčšinu krajiny pokrývajú Kambrické pohoria, posiate malými jazerami a vodopádmi.

Veľkú časť stredného Anglicka tvorí zvlnená rovina, kým hranicu so Severným morom na východe predstavuje plochá nížina. Na husto osídlenom juhovýchode sa nad úrodnými oblasťami poľnohospodárskej pôdy týčia nízke pahorkatiny z kriedy nazývanej Downs. Na juhozápade krajiny sa rozprestierajú rozľahlé plochy močiarov pokryté vresmi. Vlny Atlantického oceánu narážajú na skaly juhozápadného polostrova.

Politika[upraviť | upraviť zdroj]

Spojené kráľovstvo je konštitučná monarchia. Kráľovná vykonáva prevažne reprezentatívnu úlohu, je hlavou štátu. Parlament je dvojkomorový, pozostáva z Hornej komory – House of Lords a Dolnej komory – House of Commons. House of Lords je komora zložená na dedičnom princípe, jej členmi sú lordi a šľachtici. House of Commons tvoria členovia parlamentu (MP's), ktorí sú volení v priamych voľbách. Vládu tvoria ministri, na čele je Prime Minister (predseda vlády). Predsedom vlády je od roku 2016 Theresa Mayová. Súčasný volebný systém dáva priestor pre dve veľké strany – Konzervatívnu a Labouristickú.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Administratívne členenie[upraviť | upraviť zdroj]

Obyvateľstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Demografia Spojeného kráľovstva

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]